Η βιβλιοθήκη, στέκι δημιουργικής απασχόλησης για τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου στα διαλείμματα.-Ο σημαντικός ρόλος των υπεύθυνων μαθητών και μαθητριών της βιβλιοθήκης.

Η βιβλιοθήκη του σχολείου μας λειτουργεί και φέτος όχι μόνο ως δανειστική αλλά και ως χώρος δημιουργικής απασχόλησης για τους μαθητές και τις μαθήτριές μας , αφού στον όμορφο και φιλόξενο χώρο της περνούν τα διαλείμματά τους είτε επιλέγοντας ένα βιβλίο για να το δανειστούν είτε παίζοντας σκάκι.

IMG 20231031 073139

Το σχολείο διαθέτει ένα μεγάλο επιδαπέδιο σκάκι στο ισόγειο του διδακτηρίου  και πέντε επιτραπέζια στον χώρο της βιβλιοθήκης , όπου σε κάθε διάλειμμα μαθητές και μαθήτριες παίζουν .

IMG 20231031 073431

Καθημερινά σε όλα τα διαλείμματα  οι  ομάδες   των μαθητών της  Στ΄τάξης προσφέρουν εθελοντικά τις υπηρεσίες τους στη βιβλιοθήκη.

IMG 20231031 095505IMG 20231031 073309

Υπάρχουν 5 ομάδες μαθητών και μαθητριών εθελοντών υπεύθυνων βιβλιοθήκης. Κάθε ομάδα είναι υπεύθυνη για μία ημέρα.

ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ
  4. Τρεπσενίστι Γκλόρια
  5. Γιανάκαινα Αρετή
  6. Καζαντζίου Άγγελος

Οι αρμοδιότητές τους είναι οι παρακάτω:

• Γράφουν τον τίτλο του βιβλίου με την ημερομηνία δανεισμού που δανείζονται οι μαθητές και οι μαθήτριες στην καρτέλα τους.(Κάθε τμήμα έχει ξεχωριστό φάκελο με καρτέλες για κάθε μαθητή)

• Βοηθούν τους μαθητές και τις μαθήτριες. να επιλέξουν το κατάλληλο βιβλίο.

• Σημειώνουν την ημερομηνία που επιστρέφεται το βιβλίο και το τακτοποιούν στη σωστή θέση στο ράφι.

• Φροντίζουν να γίνεται ησυχία στο χώρο της βιβλιοθήκης.

• Φροντίζουν να κάθονται στα τραπέζια με το σκάκι οι ανάλογοι μαθητές και μαθήτριες

• Τακτοποιούν το χώρο της βιβλιοθήκης .

• Επισκέπτονται τις τάξεις και γνωστοποιούν στους μαθητές και στις μαθήτριες διάφορες ανακοινώσεις που αφορούν στη βιβλιοθήκη.

• Οργανώνουν δράσεις για τους μαθητές και τις μαθήτριες της τάξης για την οποία είναι υπεύθυνοι, όπως ανάγνωση ενός παραμυθιού, δραματοποίηση παραμυθιού κ.λ.

Ωράριο Σχολικής Βιβλιοθήκης

Ωράριο

Δευτέρα

Τρίτη

Τετάρτη

Πέμπτη

Παρασκευή

Σε όλα τα διαλείμματα

Α΄ τάξη

Β΄τάξη

Γ΄τάξη

Δ΄τάξη

Ε΄και Στ΄τάξη

IMG 20231030 105540

Η Υπεύθυνη Ομάδα της Δευτέρας ,διαβάζει παραμύθι στους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄1 τάξης.

• Οι μαθητές κάθε τμήματος μπορούν να επισκέπτονται τη βιβλιοθήκη με το δάσκαλο ή τη δασκάλα τους , αφού πρώτα συνεννοηθούν με την υπεύθυνη Δασκάλα.

• Υπεύθυνοι οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄τάξης και η Δ/ντρια του Σχολείου ,Συκιώτου Δήμητρα.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.