Το σκάκι, αγαπημένο παιχνίδι των μαθητών στα διαλείμματα.

.jpgΕδώ και αρκετό καιρό το σκάκι έγινε το αγαπημένο παιχνίδι των μαθητών στο σχολείο.

Το σχολείο μας διαθέτει εδώ και μερικά χρόνια ένα μεγάλο επιδαπέδιο σκάκι ,αγορασμένο από τη Σχολική Επιτροπή, που χρησιμοποιείται κατά καιρούς , όταν ο χρόνος των εκπ/κών που γνωρίζουν και ασχολούνται με το σκάκι,  το επιτρέπει.

Τη φετινή σχολική χρονιά, ο εκπαιδευτικός του Τμήματος Ένταξης, Οικονόμου Κυριάκος, αξιοποιώντας το σκάκι, δημιούργησε στο ισόγειο του σχολικού κτηρίου, μία γωνιά όπου τα παιδιά στο διάλειμμα παίζουν σκάκι.

με παιδιαΟ κύριος Κυριάκος εξήγησε και καθοδήγησε τους μαθητές ,δίνοντάς τους οδηγίες .Όρισε τον τρόπο που θα μπορούν να παίζουν με μία σειρά, βάζοντας υπεύθυνους μαθητές, που επιθυμούν να αναλάβουν τον συντονισμό.

Έτσι αρκετοί μαθητές μυούνται στο παιχνίδι που καλλιεργεί τη λογική σκέψη , την μνήμη και την  πειθαρχία .

Στο παρακάτω βίντεο ο δάσκαλος Πίκλας Ιωάννης, εξηγεί τους μαθητές του Γ3, τους όρους του παιχνιδιού.

Κατηγορίες: Δράσεις σχολείου. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.