“Μαρτάκια”στα χέρια των μαθητών ,δώρο του Συλλόγου Γονέων του σχολείου.

20220302 083823

Καλό μήνα!

Καλό Μάρτη!!!

Με “μαρτάκια” στα χέρια των μαθητών και των δασκάλων, που μας δώρισε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου ,  υποδεχθήκαμε τον Μάρτη σήμερα, τηρώντας το έθιμο!

Ευχαριστούμε την Πρόεδρο του Συλλόγου, κυρία Ήρα Ράλλη και όλα τα μέλη του Συλλόγου.

Ο «Μάρτης» ή «Μαρτιά» είναι ένα παμπάλαιο έθιμο εξαπλωμένο σε όλα τα Βαλκάνια, λόγω της υιοθέτησής του από τους Βυζαντινούς, οι οποίοι και το διατήρησαν. Πιστεύεται ότι έχει τις ρίζες του στην Αρχαία Ελλάδα, και συγκεκριμένα στα Ελευσίνια Μυστήρια, επειδή οι μύστες των Ελευσίνιων Μυστηρίων συνήθιζαν να δένουν μια κλωστή, την «Κρόκη», στο δεξί τους χέρι και το αριστερό τους πόδι.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.