Πώς θα έρχονται οι μαθητές στο σχολείο από τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου.

Αγαπητοί γονείς και μαθητές
Καλή χρονιά με υγεία και δημιουργία!
Παρακάτω θα διαβάσετε τις οδηγίες σύμφωνα με την εγκύκλιο του υπουργείου για την προσέλευση των μαθητών στο σχολείο από τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου.
‘Ολοι οι μαθητές θα κάνουν self-test , εμβολιασμένοι, ανεμβολίαστοι και όσοι νόσησαν (τα self-test είναι δωρεάν).

???? Την πρώτη εβδομάδα 10-15 Ιανουαρίου θα κάνουν 3 self-test.
???? Από τις 17 Ιανουαρίου θα κάνουν 2 self-test όπως και πριν.
✅ Την Κυριακή θα πραγματοποιηθεί το πρώτο self test για να έρθουν οι μαθητές/τριες στο σχολείο τη Δευτέρα 10/1/2022 .
✅ Τη Δευτέρα 10/01/2022 θα πραγματοποιηθεί self-test για την προσέλευση της Τρίτης και την Πέμπτη 13/01/2022 θα γίνει το self-test για την προσέλευση των μαθητών/τριών την Παρασκευή.
✅ Από την επόμενη εβδομάδα τα τεστ θα είναι δύο όπως και πρώτα (κάνουμε τεστ κάθε Δευτέρα και Πέμπτη για να έρχονται τα παιδιά με τις βεβαιώσεις τους κάθε Τρίτη και Παρασκευή.)
Σε όλα τα παραπάνω θα  γίνεται η απαραίτητη δήλωση στο edupass.gov.gr  και θα εκτυπώνεται η σχολική κάρτα για covid-19,για να εισέρχονται οι μαθητές/τριες στο σχολείο.(Εάν δεν υπάρχει η δυνατότητα εκτύπωσης , μπορείτε να γράψετε τα στοιχεία της κάρτας χειρόγραφα και να υπογράψετε )
Παραμένουν ως μέτρα, ό,τι ίσχυε και κατά το προηγούμενο διάστημα (χρήση μάσκας, αερισμός αιθουσών, περιορισμοί στις επισκέψεις στο σχολείο, κλπ).
Κρίνεται απαραίτητη η πραγματοποίηση των self-test και η τήρηση των μέτρων για την ασφάλεια των παιδιών μας.
Ελπίζουμε στην καλή συνεργασία όλων.
Η Δ/ντρια του Σχολείου
Συκιώτου Δήμητρα