‘Σκέφτομαι-Συναισθάνομαι-Συμπεριφέρομαι’:Βιωματικό εργαστήριο στην Δ2 τάξη !

Την  Τετάρτη 9/6/2021 πραγματοποιήθηκε βιωματικό εργαστήριο για τους μαθητές της Δ΄2 τάξης, με θέμα “Σκέφτομαι-Συναισθάνομαι-Συμπεριφέρομαι” ,από την Κοινωνική Λειτουργό του Κέντρου Υγείας Σκιάθου, Σεβλιανού Άρια. Το εργαστήριο αυτό είναι το πρώτο από μία σειρά εργαστηρίων που θα πραγματοποιηθούν και την επόμενη σχολική χρονιά και σκοπό έχει να ενθαρρυνθούν οι μαθητές και οι μαθήτριες να δέχονται τη διαφορετικότητα ώστε να ενισχυθεί η συνεργασία, το δέσιμο και η αλληλεγγύη μεταξύ τους.

Η κυρία Σεβλιανού προσκλήθηκε από την ειδική παιδαγωγο Ξηρακιά Παρασκευή και τη δασκάλα της τάξης Θεοδώρου Ευθυμία!

Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό και μέσα από παιχνίδια  ρόλων προσπάθησαν να κατανοήσουν και να αντιληφθούν έννοιες όπως η ενσυναίσθηση, η αποδοχή της διαφορετικότητας .

Ευχαριστούμε την κυρία Σεβλιανού Άρια που είναι πάντα  κοντά στα παιδιά και στους εκπαιδευτικούς!Την ευχαριστούμε για την άψογη συνεργασία!

Κατηγορίες: Δραστηριότητες τάξεων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.