Οδηγίες προς τους γονείς-Τήρηση κανόνων υγιεινής

1ο Δημοτικό Σχολείο Σκιάθου

Αγαπητοί γονείς

Επειδή τα κρούσματα από τον ιό covid 19 αυξάνονται, πρέπει να είμαστε περισσότερο προσεχτικοί και να τηρούμε τους κανόνες υγιεινής.

Τα συχνότερα συμπτώματα της λοίμωξης COVID-19 στα παιδιά είναι ο βήχας και ο πυρετός.

Άλλα συμπτώματα που μπορεί να εμφανιστούν είναι:

Δυσκολία στην αναπνοή

Πόνος στους μύες

Ρίγος

Πονοκέφαλος

Δυσκολία στην κατάποση

Ρινική καταρροή/συμφόρηση

Ναυτία/εμετός

Πόνος στην κοιλιά ,διάρροια

Απώλεια γεύσης και οσμής

Παρακαλούμε ελέγχετε τα παιδιά σας καθημερινά και αν εμφανίσουν κάποιο από τα παραπάνω συμπτώματα, κρατήστε τα στο σπίτι. Παρακολουθείτε την υγεία τους  και ειδικά αν παρουσιάσουν πυρετό ή βήχα επισκεφτείτε τον παιδίατρο και ενημερώστε το σχολείο.

Πρέπει να είμαστε προσεχτικοί και να εφαρμόζουμε τους κανόνες υγιεινής σχολαστικά.Γι αυτό παρακαλούμε να έχουν οι μαθητές μαζί τους και σε ξεχωριστό σακουλάκι, 3 καθαρές μάσκες, μία για κάθε διάλειμμα.( Τα διαλείμματα είναι τρία)

Οι μάσκες πρέπει να πλένονται και να αποστειρώνονται καθημερινά.

Κάτι επίσης σημαντικό είναι να μη συνωστίζεστε έξω από την αυλόπορτα όταν έρχεστε το μεσημέρι να πάρετε τα παιδιά σας .Μείνετε μακριά και αραιωμένα. Τα παιδιά θα σας εντοπίσουν καλύτερα.

Η Δ/ντρια του Σχολείου

Συκιώτου Δήμητρα