“Οι μαθητές της Δ΄τάξης, γευματίζουν με τα προϊόντα της ελιάς”

Εικόνα

Είμαι του ήλιου θυγατέρα*
η πιο απ’ όλες χαϊδευτή,
χρόνια η αγάπη του πατέρα
σ’ αυτόν τον κόσμο με κρατεί.
Όσο να γείρω νεκρωμένη,
αυτόν το μάτι μου ζητεί.
Είμαι η ελιά η τιμημένη!

Στα πλαίσια του μαθήματος Γλώσσας που διδάχθηκαν οι μαθητές  της Δ΄τάξης “Η ελιά” και αφού έμαθαν τις πολύτιμες ιδιότητες και τις ωφέλειες της ελιάς και του λαδιού στη διατροφή και στην υγεία μας, οργάνωσαν μαζί με τους δασκάλους τους κ Γουδετσίδη Ιωάννη και Τριχιά Αποστολία ένα πρωινό γεύμα .Οι μαθητές γεύτηκαν νόστιμα προϊόντα με βάση το ελαιόλαδο και τις ελιές, όπως ελιόψωμα, ψωμί με ελαιόλαδο και ρίγανη,κουλουράκια λαδιού, ελιές ξιδάτες και θρούμπες.

Η παραπάνω δραστηριότητα είχε σκοπό οι μαθητές σύμφωνα και με όσα διδάχθηκαν να καταλάβουν την θρεπτική αξία της ελιάς και του ελαιόλαδου και να τα εντάξουν στην διατροφή τους.

Κατηγορίες: Δ΄τάξη. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.