Συμμετέχουμε στην Εβδομάδα καθαριότητας-“Ολοι μαζί Σκιάθος καθαρή”

Για δέκατη τρίτη συνεχή χρονιά, διοργανώνεται το πρόγραμμα εθελοντισμού για το περιβάλλον, “‘Ολοι Μαζί Σκιάθος Καθαρή’, με πρωτοβουλία του πολιτιστικού συλλόγου ‘Η Σκιάθος’.

Την Τρίτη 27 Μαρτίου  συμμετέχοντας  και φέτος στο παραπάνω πρόγραμμα, όλοι οι μαθητές με τους δασκάλους τους χωρισμένοι σε ομάδες μάζεψαν τα σκουπίδια από την περιοχή γύρω από το σχολείο, παραλιακά μέχρι το καρνάγιο ,ολόγυρα της λίμνης και πίσω από τον Αη Γιώργη.

Αν και ελπίζαμε να μην γεμίσουμε πολλές σακούλες σκουπιδιών, δυστυχώς διαπιστώσαμε ότι φέτος υπήρχαν περισσότερα σκουπίδια από πέρσι.

Ευχόμαστε σύντομα να έρθει η ημέρα που να μην υπάρχουν πεταμένα  σκουπίδια και να μη χρειάζεται να  μαζέψουμε. Αυτό βέβαια προϋποθέτει να έχουμε αποκτήσει όλοι περιβαλλοντική συνείδηση και παιδεία, ώστε να σεβόμαστε το περιβάλλον και τους συνανθρώπους μας.

Κατηγορίες: Δράσεις σχολείου. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.