Μάθημα Κυκλοφοριακής Αγωγής από το Αστυνομικό Τμήμα Σκιάθου

Την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου φιλοξενήσαμε στο σχολείο μας τον Διοικητή του αστυνομικού τμήματος Σκιάθου κ.Βαϊόπουλο   και την αστυνομικό κ. Καραγιάννη, οι οποίοι ανταποκρίθηκαν με χαρά στην πρόσκλησή μας να έρθουν στο σχολείο και να μιλήσουν στους μαθητές για τους κανόνες  κυκλοφοριακής αγωγής.

Η παραπάνω δράση έγινε στα πλαίσια της θεματικής ενότητας «Κυκλοφοριακή Αγωγή και Οδική Ασφάλεια» που εισάγεται από φέτος  στο πρόγραμμα των Δημοτικών Σχολείων.

Το μάθημα παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές του σχολείου ανά τάξη. Στη συνέχεια ένα ένα τμήμα, υπό τις οδηγίες του κ. Διοικητή έμαθαν πώς να έρχονται και να φεύγουν από το σχολείο με ασφάλεια περνώντας από τις διαβάσεις.

Οι διαβάσεις έξω από το σχολείο και η σήμανση που τοποθετήθηκε τον τελευταίο καιρό έγινε από το Δήμο Σκιάθου με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες τάξεων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.