Το πείραμα του Ερατοσθένη στο 1ο Δημοτικό Σχολείο – Σκιάθος 20 Μαρτίου 2017

Το πείραμα του Ερατοσθένη-Σκιάθος 20 Μαρτίου 2017

Σήμερα 20 Μαρτίου που είναι η εαερινή ισημερία,πραγματοποιήσαμε στην αυλή του σχολείου «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης» , συμμετέχοντας σε μία κοινή δράση που έγινε  σε 300 περίπου σχολεία (Λύκεια,Γυμνάσια και Δημοτικά) σε όλη την Ελλάδα.

Η δράση διοργανώνεται και φέτος από τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Σερρών, Πιερίας, Λακωνίας, Λέσβου και 1ο Ηρακλείου, με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και της Πανελλήνιας Ένωσης Υπευθύνων ΕΚΦΕ (ΠΑΝΕΚΦΕ) και μπορούν να συμμετέχουν σε αυτήν ομάδες μαθητών, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους.

Στο χάρτη εδώ φαίνονται τα σχολεία που συμμετέχουν.Εμείς στείλαμε δύο συμμετοχές και δύο από τις έξι μετρήσεις που κάναμε.

Η δράση αυτή έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να υπολογίσουν την περιφέρεια της Γης επαναλαμβάνοντας το διάσημο πείραμα του αρχαίου Έλληνα μαθηματικού, αστρονόμου και φιλοσόφου Ερατοσθένη.

Το Πείραμα στην αυλή

Πριν βγούμε στην αυλή για να παραγματοποιήσουμε το πείραμα βρήκαμε,με τη βοήθεια της τεχνολογίας την απόσταση της Σκιάθου από τον Ισημερινό (4.336,240km) και την ώρα που ο ήλιος θα είναι στην κατάλληλη θέση (12:34).Επίσης κάθε δάσκαλος στην τάξη του μίλησε με τους μαθητές του για τη σημασία του πειράματος ,που έγινε από τον Ερατοσθένη τον 3ο αιώνα π.χ. και είναι ένα από τα πιο σημαντικά πειράματα που πραγματοποιήθηκε στην ιστορία της ανθρωπότητας .Ο Ερατοσθένης με αυτό το πείραμα μέτρησε την περιφέρεια και την ακτίνα της γης.

Αποτέλεσμα εικόνας για το πειραμα του ερατοσθένη

Στη συνέχεια με τη βοήθεια μίας ράβδου και του μέτρου οι μαθητές από καθε τμήμα μέτρησαν το ύψος της ράβδου και το μήκος της σκιάς και με το μαθηματικό τύπο βρήκαν πρώτα την περιφέρεια  της Γης και έπειτα την ακτίνα της.

Οι μαθητές της Δ΄τάξης με τη δασκάλα τους κ. Γκαντζώρα Ευαγγελία,βρήκαν την περιφέρεια της Γης 42.190,443km

Οι μαθητές της Δ΄2 τάξης με τη δασκάλα τους κ Τζαβέλλα Ευαγγελία

Οι μαθητές της Δ΄2 τάξης με τη δασκάλα τους κ Τζαβέλλα Ευαγγελία, βρήκαν την Περιφέρεια της Γης 39.026,100km

Οι μαθητές της Ε΄1 τάξης με τη δασκάλα τους κ Σαμαρά Μαρινέλα βρήκαν την Περιφέρεια της Γης 40.026,964km.

Οι μαθητές της Ε΄2 τάξης με τη δασκάλα τους κ. Τσιτόγλου Μιρέλα βρήκαν την Περιφέρεια της Γης 41.517km

P1010952

Οι μαθητές της Στ΄1 τάξης .

P1010971

Οι μαθητές της Στ΄2 τάξης με το δάσκαλό τους κ. Γουδετσίδη Ιωάννη βρήκαν την Περιφέρεια της Γης 40.300 km.

Μετά τη λήξη του πειράματος ένας αντιπρόσωπος από κάθε τμήμα ανακοίνωσε το αποτέλεσμα των μετρήσεων σε όλους τους συμμετέχοντες μαθητές και δασκάλους.

Έτσι έχουμε τα παρακάτω αποτελέσματα:

Δ΄1:Περιφέρεια Γης:42.190km και Ακτίνα:6.714km.

Δ΄2:Περιφέρεια Γης:39.026km και Ακτίνα:6.214km.

Ε΄1:Περιφέρεια Γης:40.026και Ακτίνα:6.370km.

Ε΄2:Περιφέρεια Γης:41.517km και Ακτίνα:6.6.607km.

Στ΄2:Περιφέρεια Γης:40.300km και Ακτίνα:6414km.

Οι πραγματικές διαστάσεις της Γης είναι:

Περιφέρεια Γης:40.077km και Ακτίνα:6.371km

Το σχεδιασμό και το συντονισμό της παραπάνω δράσης είχε η Δ/ντρια του σχολείου κ. Συκιώτου Δήμητρα.

Κατηγορίες: Δράσεις σχολείου, Ε΄τάξη, Στ΄τάξη. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.