3 Δεκεμβρίου 2016-Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με αναπηρία

Σήμερα 5 Δεκεμβρίου 2016, συμμετείχαμε στην Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με αναπηρία.Η Δ/ντρια του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου κ. Φίλιου Φωτεινή και ο Δ/λος του Τμήματος Ένταξης του σχολείου μας κ. Μανωλής Σπυρίδωνας,επισκέφτηκαν όλες τις τάξεις του σχολείου μας και συζήτησαν ενημερώνοντας και ευαισθητοποιώντας τους μαθητές.Επίσης μαθητές της Στ΄1 ,Δ΄1 και Δ΄2 τάξης επισκέφτηκαν το Ειδικό Σχολείο ενώ οι μαθητές της Ε΄2 τάξης κάλεσαν τους μαθητές του Ειδικού Σχολείου σε κοινή καλλιτεχνική δραστηριότητα.

15410006_1628774820758919_1554930105_o

Οι μαθητές της Ε΄2 τάξης με τη δασκάλα τους κ. Τσιτόγλου Μιρέλα,προσκάλεσαν μαθητές και δασκάλους του Ειδικού Σχολείου στην τάξη τους για κοινή δραστηριότητα.

15328187_1547135605313350_796348716_n 15327812_1547134958646748_622091696_n3 15282014_1547135731980004_999001164_n

Η συστέγαση με το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο δίνει τη δυνάτότητα στους μαθητές και στους εκπ/κούς του σχολείου μας να συνεργαζόμαστε και να ζούμε αρμονικά κάτω από την ίδια στέγη.Γιάυτό ευχαριστούμε πολύ τη Δ/ντρια του Ειδικού Σχολείουκ. Φίλιου Φωτεινή,το Δ/λο κ. Γιαννάκο Ευάγγελο και την εργοθεραπεύτρια κ. Γιαννάκου Μαρία.

Αποτέλεσμα εικόνας για ημερα ατομων με αναπηρια

Πότε και πώς καθιερώθηκε η 3η Δεκεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Το 1992 η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, ανακήρυξε την 3η Δεκεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Κάθε χρόνο η μέρα αυτή δίνει ακόμα μια ευκαιρία στην κοινωνία να εστιάσει την προσοχή της στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία βελτιώνοντας έτσι την ποιότητα ζωής τους και υλοποιώντας μεταρρυθμίσεις που θα αναπτύξουν νέες προοπτικές για την κοινωνική τους ενσωμάτωση.

Ο όρος αναπηρία αναφέρεται στον περιορισμό λόγου, έργου ή άμεσης αντίληψης. Είναι αποτέλεσμαοργανικών ή περιβαλλοντολογικών αιτιών, που δημιουργούν ένα σύνολο εμποδίων σεσημαντικές πτυχές της ζωής, όπως η αυτοεξυπηρέτηση, η απασχόληση, η εκπαίδευση, η ψυχαγωγία και η γενικότερη κοινωνική συμμετοχή.

Τα άτομα με αναπηρία, αντιμετωπίζουν εμπόδια στην καθημερινή ζωή, εφόσον η κοινωνία πολλές φορές δε λαμβάνει υπόψη τα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης ομάδας πληθυσμού, τις δυνατότητες και τις ειδικέςτους ανάγκες. Αναπηρία,πλέον θεωρείται το αποτέλεσμα της σχέσης των ικανοτήτων ενός ατόμου και των απαιτήσεων του περιβάλλοντος. Τα άτομα αυτά βιώνουν συχνά το φαινόμενο του“Κοινωνικού Αποκλεισμού”. Αισθάνονται την περιθωριοποίηση και στέρηση της συμμετοχής στα κοινωνικά, δημόσια αγαθά και υπηρεσίες, που πρέπει να είναι κοινά σε όλους τους πολίτες ενός κράτους.

Αποτέλεσμα εικόνας για ημερα ατομων με αναπηρια

Τα άτομα με αναπηρία δεζητάνε να γίνει η ζωή τους ευκολότερη. Ζητάνε να γίνει η ζωή τους ΙΣΗ με τη δική μας. Στόχος πρέπει να είναι όχι η τυπική, αλλά η πραγματική ισότητα, η οποία σημαίνει ίσες ευκαιρίες στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή. Αυτό που πρέπει να επιδιώκεται είναι ο σεβασμός της ατομικής και ομαδικής ιδιαιτερότητας.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες τάξεων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.