Ταξιδάκι θαλλασινό και Παραδοσιακοί χοροί από τους μαθητές του σχολείου!

Την Παρασκευή το βράδυ πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η πρώτη  εκδήλωση του σχολείου μας,για τη λήξη της σχολικής χρονιάς!

Οι μαθητές της Α΄τάξης μας ταξίδεψαν στα νησιά του Αιγαίου. σ`ένα καλοκαιρινό σκηνικό με χαρούμενα ποιήματα και τραγούδια.Την επιμέλεια της παρουσίασής τους είχαν οι δασκάλες τους κ. Κατσαμπά Κασσιανή και κ. Πετσετάκη Ελένη και η Θεατρολόγος κ. Καραντζιά Αικατερίνη.

Στη συνέχεια οι μαθητές της Β΄, Γ΄,Δ΄,Ε΄,Στ΄τάξης χόρεψαν ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς από όλη την Ελλάδα.

Στην εποχή της κρίσης των ηθικών αξιών και της πολιτισμικής μας ταυτότητας είναι ανάγκη να διδάσκουμε στα παιδιά μας την παράδοση κι αυτό έκαναν οι γυμναστές του σχολείου μας κ. Στάμος Ιωάννης και κ.Κούντζιας Θωμάς.Οι μαθητές χόρεψαν με κέφι και απόλυτο συγχρονισμό όλους τους χορούς και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!!!

Δείτε στο βίντεο του skiathos life εδώ όλη την εκδήλωση!

Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις σχολείου. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.