Οι μαθητές της Πρώτης τάξης σε κατάστημα τροφίμων και στο Ταχυδρομείο.

Σήμερα το πρωί οι μαθητές της Α΄τάξης με τις δασκάλες τους κ. Ιωάννου Μαγδαληνή και κ.Τσιτόγλου Μιρέλα ,στα πλαίσια του Προγράμματος Αγωγής Υγείας ,για τη σωστή διατροφή και την εκμάθηση σωστών διατροφικών συνηθειών, επισκέφτηκαν ένα κατάστημα τροφίμων ,όπου είδαν τροφές από όλες τις διατροφικές ομάδες ,φρέσκες και συσκευασμένες , υγιεινές   και ανθυγιεινές ,διάβασαν στη συσκευασία τους τα συστατικά και την ημερομηνία λήξης τους και συζήτησαν πώς πρέπει να κάνουν σωστές επιλογές για μία σωστή και υγιεινή διατροφή.

Ο κ. Μανώλης , εξηγεί στους μαθητές για την ημερομηνία λήξης των γαλακτοκομικών προϊόντων.

Έπειτα οι μαθητές επισκέφτηκαν το Ταχυδρομείο ,όπου έστειλαν το γράμμα που έγραψαν οι ίδιοι,στα πλαίσια του σχετικού μαθήματος στη Γλώσσα, σε συγγενείς τους σε διάφορα μέρη της Ελλάδας και του εξωτερικού.

Οι μαθητές της Α΄1 τάξης ,με τα γράμματά τους στο χέρι.

Οι μαθητές της Α΄2 τάξης ,λίγο πριν αγοράσουν το γραμματόσημο.

Κατηγορίες: Α΄ταξη, Δραστηριότητες τάξεων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.