Σχολική Χορωδία

Εδώ και λίγους μήνες, οργανώθηκε  ,από το Μουσικό του σχολείου μας, κ. Σπηλιώτη Νικόλαο,  χορωδία με μαθητές από τις Γ΄,Δ΄Ε΄και Στ΄τάξεις.

Σκοπός της χορωδίας είναι  ν΄ανοιχτούν νέοι ορίζοντες στις δραστηριότητες των μαθητών , να έρθουν τα παιδιά σε άμεση επαφή με τη χορωδιακή πράξη και  να πλουτίσουν τις μουσικές τους γνώσεις.  Με μοναδικό μέσο τη φωνή, η συμμετοχή στη χορωδία καλλιεργεί την ευαισθησία, την καλλιτεχνική έκφραση αλλά και την κοινωνική μάθηση μέσα από την ομάδα.

Τον άλλο μήνα ,στις 12 Μαρτίου , η χορωδία θα συμμετέχει στην 6η Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών στην Καρδίτσα ,στα πλαίσια του Φεστιβάλ Χορωδιών. Έτσι οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν και άλλες σχολικές χορωδίες και να αποκτήσουν μία εμπειρία που θα τους κάνει , να συνεχίσουν με μεγαλύτερο ενθουσιασμό το έργο τους.

Εμφάνιση ΑΦΙΣΑ 1.jpg

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Δράσεις σχολείου. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.