Οι μαθητές της Γ΄2 τάξης ,στο σπίτι του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη.

Την Παρασκευή το πρωί , οι μαθητές της Γ΄2 τάξης , με τη δασκάλα τους κ. Ελευθερίου Αικατερίνη, επισκέφτηκαν το σπίτι του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη . Μαζί τους ήταν και η θεατρολόγος του σχολείου,κ. Κόφφα Ζωή.Εκεί τους υποδέχτηκε , με μεγάλη χαρά,  η Δ/ντρια του Μουσείου κ. Παπαγεωργίου Αθηνά και τους μίλησε για τη ζωή και το έργο του Παπαδιαμάντη με μία πολύ προσεγμένη παρουσίαση.

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ

Πριν από την επίσκεψή τους αυτή ,οι μαθητές με τη δασκάλα τους διάβασαν διηγήματά του στην τάξη την ώρα της φιλαναγνωσίας .

ΔΕΞΑΜΕΝΗ

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ (ΓΟΥΤΟΥ ΓΟΥΠΑΤΟΥ) ΣΤΟΝ ΑΙ-ΓΙΑΝΝΑΚΙ

Επίσης την Τετάρτη το πρωί, επισκέφτηκαν τα μέρη ,στην επάνω ενορία ,όπου διαδραματίζεται η υπόθεση του διηγήματος Γουτού Γουπατού και το διάβασαν επί τόπου.

Δείτε και αυτές τις φωτογραφίες εδώ

Κατηγορίες: Γ΄τάξη, Δραστηριότητες τάξεων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.