Επίσκεψη της Δ΄3 τάξης στο Λαογραφικό μουσείο

Την Πέμπτη 2/12/2014 οι μαθητές της Δ΄3 τάξης του σχολείου, στα πλαίσια του Πολιτιστικού Προγράμματος ‘’Σαν Τον Παλιό Καλό Καιρό’’, που εκπονούν με τη θεατρολόγο κ. Καραντζιά Κατερίνα, επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο του νησιού,που στεγάζεται στο Πνευματικό Κέντρο.DSCN0029DSCN0073

Οι μαθητές, έχοντας προηγουμένως καταγράψει στην τάξη τις φιλοδοξίες και τα ερωτήματα τους για το χώρο που επρόκειτο να επισκεφθούν, έφτασαν με ενθουσιασμό και περιέργεια στο μουσείο. Εκεί τους υποδέχτηκε ο πάτερ Νικόλαος Σταματάς ο οποίος με χαρά τους μίλησε για τα αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν οι άνθρωποι τις περασμένες δεκαετίες καθώς και για την παλιά ζωή και τις διασκεδάσεις των Σκιαθιτών έτσι όπως αυτές διαμορφώθηκαν μέσα από την οικογένεια, τις γιορτές και τα δημοτικά τραγούδια τους.

DSCN0085DSCN0097