Πρόγραμμα e-Twinning 2013-2014

e – Twinning

[ 1ο Δημοτικό Σχολείο Σκιάθου ]

Για το σχολικό έτος 2013-2014 καθώς επίσης και για το επόμενο, το σχολείο μας θα συμμετάσχει μέσω του εκπαιδευτικού δικτύου eTwinning στο έργο :

Let’s create tales

[ Ας δημιουργήσουμε ιστορίες ]

Πρόκειται για ένα έργο στο οποίο οι μαθητές θα μάθουν την τέχνη της συγγραφής μιας ιστορίας, καθώς επίσης και της αφήγησής της μέσω παραμυθιών και λαϊκών ιστοριών. Θα επικεντρωθούμε σε παραδοσιακές ιστορίες, όπως επίσης θα προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε δικές μας ενδιαφέρουσες ιστορίες, τις οποίες θα ζωγραφίσουν και θα σχεδιάσουν οι μαθητές.

Επειδή το έργο θα είναι διετούς διάρκειας, θα χωριστεί σε δύο μέρη. Στο πρώτο μέρος οι μαθητές θα παρουσιάσουν τους εαυτούς τους, τις ασχολίες τους, το σχολείο τους και την πόλη τους, με σκοπό να γνωριστούν με τα άλλα σχολεία – συνεργάτες που θα συμμετέχουν σε αυτό το εγχείρημα.

Στο δεύτερο μέρος, θα χωριστούν σε ομάδες με συγκεκριμένες ευθύνες και καθήκοντα, έτσι ώστε να δημιουργήσουν τη δική τους ιστορία, που θα παρουσιάσουν στα άλλα σχολεία. Το τελικό προϊόν, θα είναι ένα πρωτότυπο βιβλίο, σχεδιασμένο, γραμμένο και επιμελημένο αποκλειστικά από τους μαθητές.

Τα σχολεία – συνεργάτες είναι : Λιθουανία, Τουρκία, Ελλάδα (1ο Δημοτικό Σχολείο Σκιάθου και 10ο Νηπιαγωγείο Χαλανδρίου Αττικής), Αζερμπαϊτζάν, Πορτογαλία, Τυνησία, Λετονία, Κροατία, Πολωνία, Ρουμανία, Ηνωμένο Βασίλειο, Ουκρανία, Εσθονία, Γερμανία, Αρμενία και Βουλγαρία.

1ο μέρος του έργου :

Μέχρι στιγμής έχουμε συμβάλει στο έργο με μια παρουσίαση της αίθουσας των Αγγλικών, για την οποία πήραμε πολύ καλά σχόλια στο Twinspace. (δείτε στο blog του σχολείου)

Λάβαμε επίσης την ετικέτα που απονέμεται σε κάθε σχολείο – συνεργάτη για την συμμετοχή του σε eTwinning έργο και για την εμπιστοσύνη που δείχνει η κοινότητα ότι θα τηρήσουμε τη δέσμευση που αναλάβαμε. (δείτε στο blog του σχολείου)

Σεπτέμβριος 2013

Βασιλική Παναγιωτέλη