2009-10″ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΗΓΗ ΖΩΗΣ” και 2010-11 ” Η ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ”

Σχολικό έτος 2009-2010:

“Το νερό πηγή ζωής”

Η Περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου

Το  περιβαλλοντικό πρόγραμμα “Το νερό πηγή ζωής”εκπόνησαν τη σχολική χρονιά 2009-2010 τα δύο τμήματα της Δ΄τάξης , με τους δ/λους τους κ. Ελευθερίου Αικατερίνη και Καραπαναγιώτη Σπυρίδωνα.Το συντονισμό τού προγράμματος είχε η κ. Ελευθερίου Αικατερίνη.Το πρόγραμμα ήταν ενταγμένο στο Δίκτυο “Οικολογικά Σχολεία” της Ελληνικής Εταιρίας της Φύσης.Το παραπάνω πρόγραμμα διήρκεσε όλη τη χρονιά και περιελάμβανε: 1.ΔΙΑΧΥΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ και ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΕΚΠ/ΚΟΥΣ, όπως Γλώσσα(Λογοτεχνικά κείμενα-Ποιήματα-Ήθη και έθιμα…),Μαθηματικά(Μετρήσεις σε ρολόι νερού-προβλήματα…),Θρησκευτικά (το νερό στη θρησκεία…),Ιστορία(Το νερό μέσα στη Μυθολογία…),Μελέτη Περιβάλλοντος(Μόλυνση υδάτων-κύκλος νερού….),Εικαστικά(Κατασκευές μουσικών οργάνων-παιχνιδιών ….),Μουσική(εκμάθηση τραγουδιών που έχουν σχέση με το νερό) 2.ΠΕΙΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ 3.ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΥΣ

Στο υδραγωγείο με το Δ/ντή της ΔΕΥΑΣ κ. Λ.Πάππα

Στην εκκλησία των Τριών Ιεραρχών με τον πατέρα Γεώργιο Σταματά

Με τη διαιτολόγο του Κ.Υγείας κ. Μ.Χοντρονικολή στο προαύλιο του Αη Γιάννη του Πύργου

Οι μαθητές συζητούν με το Δήμαρχο Κ. Ν.Πλωμαρίτη προβλήματα υδροδότησης του νησιού και προτείνουν λύσεις

Με τη φιλόλογο του Γυμνασίου κ. Σταμέλου Μαλαμώ, που μιλά στα παιδιά για το νερό στη Μυθολογία

Στην έκθεση ζωγραφικής με θαλασσινό χρώμα

Στο λαιμό του Μπούρτζι και μπροστά από την προτομή του Παπαδιαμάντη

Κατασκευή μουσικών οργάνων με τη Μουσικό του σχολείου

Ενημέρωση της σχολικής κοινότητας

Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της τοπικής κοινωνίας-Δ΄και Α΄τάξη

Στους δρόμους του νησιού ,φωνάζοντας συνθήμαTA

Η αφίσα του Προγράμματος

Το παραπάνω Πρόγραμμα παρουσίασε η κ. Ελευθερίου Αικατερίνη ,με τη μαθήτρια Μίχα Κλειώ ,στο Βόλο στην παρουσίαση των Προγραμμάτων που εκπόνησαν τα Σχολεία του Ν. Μαγνησίας.

Επίσης η κ. Ελευθερίου παραβρέθηκε στη βράβευση των Οικολογικών Σχολείων από την Ελληνική Εταιρία της Φύσης ,στην Αθήνα και παρέλαβε και το βραβείο του δικού μας σχολείου.

Το πρόγραμμα ,συνεχίστηκε και τη σχολική χρονιά 2010-2011.

Η πορεία του παραπάνω Προγράμματος , με ΄λα τα βήματα αναλυτικά και φωτογραφικό υλικό, καταγράφτηκε σε βιβλίο των 133 σελίδων από την κ. Ελευθερίου και εκτυπώθηκε .Θα σας το παρουσιάσουμε μελλοντικά.

Παρακάτω παραθέτουμε μόνο τα Περιεχόμενά του.

Περιεχόμενα

1.  Νερό: πηγή ζωής
2.  Το νερό συστήνεται
3.  Το νερό στη γλώσσα μας
4.  Το νερό στη λαογραφία
5.  Το νερό στη θρησκεία
6.  Το νερό στην Αρχαία Ελληνική Μυθολογία
7.  Η σπουδαιότητα του νερού στη ζωή (το πείραμα με τα

μαρουλόφυλλα)

8.  Το νερό ως μεταφορέας ύλης (το πείραμα)
9.   Το νερό στη διατροφή μας.
10. Ιαματικές πηγές
11. Η συνάντηση και η επιστολή προς το Δήμαρχο Σκιάθου
12. Η επιστολή στο διευθυντή της ΔΕΥΑΣ και η απάντηση
13. Λειψυδρία και υπερκατανάλωση νερού
14. Η ύδρευση στη Σκιάθο
15. Ρύπανση νερού
16. Θαλασσογραφίες από Σκιαθίτες καλλιτέχνες στο «Αρχιπέλαγος»
17. Παγκόσμια ημέρα νερού
18. Ποιήματα και τραγούδια για το νερό
19. Σκέτς: «Τα δάση κάνουν τις θάλασσες»
20. Παιχνίδια με το νερό
21. Παρουσίαση του προγράμματος στο Βόλο.
22. Παρουσίαση του προγράμματος στη Σκιάθο

Σχολικό έτος 2010-2011:

“Η αυλή του σχολείου”

Ο οικοκώδικας του προγράμματος

Το πρόγραμμα εκπονήθηκε από την περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου , τους μαθητές των δύο τμημάτων της Ε΄τάξης με τους δ/λους τους κ.Ελευθερίου Αικατερίνη και Καραπαναγιώτη Σπυρίδωνα. Οι δράσεις σε αυτό το πρόγραμμα που ήταν ενταγμένο στο Δίκτυο “Οικολογικά σχολεία¨,της Ελληνικής Εταιρίας της Φύσης,ήταν οι μαθητές να σκάψουν  τον περίγυρο της αυλής και να φυτέψουν θάμνους και δέντρα, μετά από συζήτηση με το γεωπόνο του Δήμου, να ζωγραφίσουν πάνω σε τοίχο σχετικές ζωγραφιές με τη βοήθεια της εκπ/κού Εικαστικών, να τοποθετήσουν καλαίσθητους κάδους απορριμμάτων ,με τη βοήθεια του υπεύθυνου του κυλικείου , να κινητοποιούν τους συμμαθητές τους να φροντίζουν για την καθαριότητα της αυλής και την προστασία των νέων φυτών. Παρουσίαση του προγράμματος στη σχολική κοινότητα και τους γονείς, με τραγούδια και σκετς και με τη συμμετοχή του Δ΄1 τμήματος  και πορεία όλου του σχολείου στους δρόμους του νησιού , με πανό και συνθήματα , για την σωτηρία του περιβάλλοντος.

Φύτεμα θάμνων από τους μαθητές της Ε΄τάξης

Οι μαθητές της Ε΄τάξης καθαρίζουν τον κήπο από αγριόχορτα μαθητές

Μαζί με τους μαθητές και ο Γεωπόνος του Δήμου και κάποιοι γονείς

Ζωγραφίζοντας λουλούδια και δέντρα στον τοίχο

Από την παρουσίαση του προγράμματος-Ιούνιος 2011

Από την παρουσίαση του προγράμματος

Στην παρουσίαση συμμετείχε και το Δ΄1 τμήμα της κ.Ευαγ. Τζαβέλλα

Μετά το τέλος της παρουσίασης στο σχολείο ,πορεία στους δρόμους του νησιού

Την οργάνωση του παραπάνω προγράμματος την είχε η κ. Ελευθερίου Αικατερίνη.

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ:

Το σχολείο συμμετέχει στο πρόγραμμα ανακύκλωσης πλαστικών μπουκαλιών των “Πράσινων Αλεπούδων”, και  στο πρόγραμμα ανακύκλωσης χαρτιού ,που έχει αναλάβει ο Σύλλογος Γονέων του Νηπιαγωγείου.

Ένα από τα σημεία συγκέντρωσης πλαστικών μπουκαλιών και χαρτιού