Το Δέντρο της Φιλίας-Σκαλί σκαλί χτίζεται η καλή συνεργασία

PB300040Εδώ και λίγες ημέρες , “μία όμορφη μηλιά” έκανε αισθητή την παρουσία της στο ισόγειο του σχολείου μας, φορτωμένη με “μεγάλα κόκκινα μήλα”.

Είναι το δέντρο της φιλίας που σχεδιάστηκε στα πλαίσια των δραστηριοτήτων της ΟΔΠ (Ομάδα Δράσεων Πρόληψης), στην οποία  υπεύθυνοι είναι, η κ. Σαμαρά Μαρινέλα και ο κ. Γουδετσίδης Ιωάννης, δάσκαλοι της Στ΄τάξης.

Πρώτα έγινε συζήτηση με τους μαθητές των μεγάλων τάξεων και κυρίως τους μαθητές  της Στ΄τάξης για τη συμπεριφορά που πρέπει να έχουν  μεταξύ τους στη σχολική κοινότητα,  και έπειτα διατυπώθηκαν από τους ίδιους οι κανόνες που πρέπει να ακολουθούν, ώστε να υπάρχει αρμονική συμβίωση και ειρήνη στο σχολείο.

Η Μηλιά, είναι το δέντρο της φιλίας  που το μυστικό του για μια παραγματική φιλία και αγάπη μεταξύ μας κρύβεται στους καρπούς της τα πολύτιμα “μήλα”.

PC150062

Ακόμα μία δραστηριότητα της Ομάδας ΟΔΠ του σχολείου μας!!!

Μετά τη μηλιά να και τα σκαλοπάτια που όταν τα ανεβούμε προσεκτικά ένα ένα θα μας οδηγήσουν στην καλή συνεργασία.