• Αύγουστος 2016

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Χρυσή Ετικέτα Ψηφιακής Ασφάλειας

Λίγο πριν την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, το σχολείο μας αναβάθμισε την ετικέτα ψηφιακής ασφάλειας. Τα καταφέραμε, πήραμε το Χρυσό.

Υπόσχεσή μας, να συνεχίσουμε το έργο μας!!!!!

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές του σχολείου μας που συνεργάστηκαν άψογα κατά τη διάρκεια του μαθήματος των Τ.Π.Ε. τα τελευταία τρία χρόνια.

Τα σχολεία έχουν την υποχρέωση να παρέχουν ένα ασφαλές περιβάλλον και ασφαλή πρόσβαση στις ψηφιακές τεχνολογίες. Η Πιστοποίηση eSafety στοχεύει στο να βοηθήσει τα σχολεία έτσι ώστε να παρέχουν ένα πιο ασφαλές περιβάλλον για το προσωπικό και τους μαθητές.

Η ετικέτα Ψηφιακής Ασφάλειας ενισχύει την εικόνα του σχολείου και εντείνει την προσπάθεια ενημέρωσης μαθητών, εκπαιδευτικών και γονιών σε θέματα Ψηφιακής Ασφάλειας.
Το σχολείο μας κατείχε το Ασημένιο Επίπεδο Πιστοποίησης eSafety από τον Σεπτέμβριο του 2015 και μετά από μια σειρά  δράσεων για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο, απέκτησε το Χρυσό Επίπεδο Πιστοποίησης eSafety.