• Αύγουστος 2016
    « Ιούν   Σεπ »

• European Radio Logo

2/2: Παγκόσμια Ημέρα Υγροτόπων
    Στην περίπτωση της Ελλάδας, σύμφωνα με την WWF, μάλλον δεν θα πρέπει να μιλάμε για Παγκόσμια Ημέρα Υγροτόπων, αλλά για Παγκόσμια Ημέρα Μνήμης των Ελληνικών Υγροτόπων, επειδή οι εννέα από τους δέκα ελληνικούς υγροτόπους που προστατεύονται βάσει της Συνθήκης Ραμσάρ βρίσκονται σε οικτρή κατάσταση: Δέλτα Έβρου, οι λίμνες Ισμαρίδα και Βιστονίδα, το Πόρτο Λάγος και οι γύρω λιμνοθάλασσες, το Δέλτα και η λιμνοθάλασσα Νέστου, η τεχνητή λίμνη Κερκίνη, οι λίμνες Βόλβη και Κορώνεια, το Δέλτα των ποταμών Αξιού- Λουδία-Αλιάκμονα, ο Αμβρακικός κόλπος, η λιμνοθάλασσα του Μεσολογγίου και η λιμνοθάλασσα Κοτύχι. Ο μόνος υγρότοπος «Ραμσάρ» που επιμένει, σε πείσμα των καιρών, είναι η Πρέσπα που κρατιέται ζωντανή χάρη στις προσπάθειες της τοπικής κοινωνίας και των περιβαλλοντικών οργανώσεων.
       - Σχετικές αναρτήσεις

Χρυσή Ετικέτα Ψηφιακής Ασφάλειας

Λίγο πριν την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, το σχολείο μας αναβάθμισε την ετικέτα ψηφιακής ασφάλειας. Τα καταφέραμε, πήραμε το Χρυσό.

Υπόσχεσή μας, να συνεχίσουμε το έργο μας!!!!!

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές του σχολείου μας που συνεργάστηκαν άψογα κατά τη διάρκεια του μαθήματος των Τ.Π.Ε. τα τελευταία τρία χρόνια.

Τα σχολεία έχουν την υποχρέωση να παρέχουν ένα ασφαλές περιβάλλον και ασφαλή πρόσβαση στις ψηφιακές τεχνολογίες. Η Πιστοποίηση eSafety στοχεύει στο να βοηθήσει τα σχολεία έτσι ώστε να παρέχουν ένα πιο ασφαλές περιβάλλον για το προσωπικό και τους μαθητές.

Η ετικέτα Ψηφιακής Ασφάλειας ενισχύει την εικόνα του σχολείου και εντείνει την προσπάθεια ενημέρωσης μαθητών, εκπαιδευτικών και γονιών σε θέματα Ψηφιακής Ασφάλειας.
Το σχολείο μας κατείχε το Ασημένιο Επίπεδο Πιστοποίησης eSafety από τον Σεπτέμβριο του 2015 και μετά από μια σειρά  δράσεων για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο, απέκτησε το Χρυσό Επίπεδο Πιστοποίησης eSafety.

;

Αφήστε μια απάντηση