• Μάιος 2016

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Η Πρωταπριλιά στη Γαλλία

Την 1η Απριλίου στη Γαλλία, συνηθίζουν να κρεμούν στις πλάτες των παιδιών ή των φίλων μικρά χάρτινα ψάρια και φωνάζουν ‘’Πρωταπριλιάτικο ψάρι’’.
Υπάρχουν διάφορες εκδοχές, σχετικά με το χρόνο και τον τόπο, που γεννήθηκε το έθιμο αυτό.
Σύμφωνα με την πρώτη εκδοχή ξεκίνησε από τη Γαλλία το 1564,όταν ο βασιλιάς Κάρολος ο 9ος διέταξε να μεταφερθεί η μέρα της Πρωτοχρονιάς από την 1η Απριλίου στην 1η Ιανουαρίου. Στην αρχή, αρκετοί πολίτες συνέχιζαν να γιορτάζουν την Πρωτοχρονιά τη 1η Απριλίου, με αποτέλεσμα οι υπόλοιποι να τους πειράζουν στέλνοντας τους πρωτοχρονιάτικα δώρα.
Το πείραγμα αυτό μετατράπηκε με τον καιρό σε έθιμο.
Βιώσαμε το συγκεκριμένο έθιμο με τους μαθητές της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης, του τμήματος των Γαλλικών. Οι μαθητές χρωμάτισαν τα ψαράκια και τα κρεμάσαμε με μία κλωστή στις πλάτες τους!
Είναι σημαντικό οι μαθητές να γνωρίζουν τα πολιτισμικά έθιμα ενός λαού, του οποίου διδάσκονται τη γλώσσα του.

κατάλογος