• Μάιος 2016
    « Απρ   Ιούν »

• European School Radio

1. 28/01/1976: Η δημοτική γλώσσα καθιερώνεται επισήμως στην εκπαίδευση και στη δημόσια διοίκηση, επί πρωθυπουργίας Κωνσταντίνου Καραμανλή, έπειτα από εισήγηση του υπουργού Παιδείας, Γεώργιου Ράλλη.

Η Πρωταπριλιά στη Γαλλία

Την 1η Απριλίου στη Γαλλία, συνηθίζουν να κρεμούν στις πλάτες των παιδιών ή των φίλων μικρά χάρτινα ψάρια και φωνάζουν ‘’Πρωταπριλιάτικο ψάρι’’.
Υπάρχουν διάφορες εκδοχές, σχετικά με το χρόνο και τον τόπο, που γεννήθηκε το έθιμο αυτό.
Σύμφωνα με την πρώτη εκδοχή ξεκίνησε από τη Γαλλία το 1564,όταν ο βασιλιάς Κάρολος ο 9ος διέταξε να μεταφερθεί η μέρα της Πρωτοχρονιάς από την 1η Απριλίου στην 1η Ιανουαρίου. Στην αρχή, αρκετοί πολίτες συνέχιζαν να γιορτάζουν την Πρωτοχρονιά τη 1η Απριλίου, με αποτέλεσμα οι υπόλοιποι να τους πειράζουν στέλνοντας τους πρωτοχρονιάτικα δώρα.
Το πείραγμα αυτό μετατράπηκε με τον καιρό σε έθιμο.
Βιώσαμε το συγκεκριμένο έθιμο με τους μαθητές της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης, του τμήματος των Γαλλικών. Οι μαθητές χρωμάτισαν τα ψαράκια και τα κρεμάσαμε με μία κλωστή στις πλάτες τους!
Είναι σημαντικό οι μαθητές να γνωρίζουν τα πολιτισμικά έθιμα ενός λαού, του οποίου διδάσκονται τη γλώσσα του.

κατάλογος

;