Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 2024

Την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου καθιέρωσε η IBBY Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα, το 1966 την ημέρα των γενεθλίων του μεγάλου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Με σκοπό να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα και να προκαλέσει την προσοχή των μεγαλυτέρων στο παιδικό βιβλίο.

Με αφορμή την ημέρα αυτή, την Τρίτη 2 Απριλίου 2024 στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν δράσεις Φιλαναγνωσίας.

Επίσης προσκαλέσαμε τη Συγγραφέα- Φιλόλογο κ. Καλλιόπη Ουζούν-Ανδρέου, η οποία με τρόπο διαδραστικό και ελκυστικό παρουσίασε το βιβλίο της « το μαγικό φτερό » στους μαθητές των Α΄-Β΄-Γ΄ τάξεων.

Στις μεγαλύτερες τάξεις διαβάστηκε το μήνυμα από το Εθνικό Τμήμα της Ιαπωνίας για τη φετινή Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου:

« Διασχίστε τις θάλασσες με τα φτερά της φαντασίας!»

Ν1

Ν2

Ν3

Ν4

Κατηγορίες: ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.