Επίσκεψη Συγγραφέα στο σχολείο μας

20240315 115648

Επίσκεψη του Συγγραφέα κ. Ελευθέριου Ελευθεριάδη στο σχολείο.

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου επισκέφτηκε το σχολείο μας ο Συγγραφέας και Ψυχολόγος κ. Ελευθέριος Ελευθεριάδης στο πλαίσιο της δράσης, προώθηση της Φιλαναγνωσίας.

Ο κ. Ελευθέριος Ελευθεριάδης απλός, προσιτός και ευχάριστος, ανέπτυξε στα παιδιά τον τρόπο συγγραφής ενός βιβλίου. Τα βήματα που ακολουθεί κάποιος, από τη στιγμή που συλλαμβάνει μια ιδέα, μέχρι την υλοποίηση του έργου του, τα οποία αναπτύχθηκαν διεξοδικά  στους μικρούς μαθητές, βομβαρδίζοντας αυτοί, κυριολεκτικά, το συγγραφέα  με τις ερωτήσεις τους.

Τους παρουσίασε βιβλία του, τους προέτρεψε να τα ξεφυλλίσουν και τους πρότεινε να εμπνευστούν τον τίτλο του νέου βιβλίου του.

Μέσα σε ένα υπέροχο κλίμα τους ενθάρρυνε να διαβάζουν βιβλία και κατάφερε να αποδείξει πόσο μεγάλη είναι η δύναμη της γλώσσας, καθώς και τη σπουδαιότητα της ανάγνωσης βιβλίων.

Φεύγοντας από το σχολείο μας, δώρισε βιβλία  στη Σχολική μας Βιβλιοθήκη.

Το σχολείο μας ευχαριστεί το συγγραφέα κ. Ελευθεριάδη για την ευχάριστη, σημαντική καθώς και εποικοδομητική επίσκεψή του.

20240315 124232

Κατηγορίες: ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.