Ιστορία του Σχολείου μας

1ο Δημοτικό Σχολείο Σιδηροκάστρου

Ιστορία του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιδηροκάστρου

Σύμφωνα με το Μητρώο Διδακτηρίου του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σιδηροκάστρου το σχολείο θεμελιώθηκε στις 30-05-1961 “Υπό Υπουργού Παιδείας κ.Γ. Βογιατζή”.

Το οικόπεδο το οποίο βρίσκεται στο βόρειο άκρο της πόλης του Σιδηροκάστρου παραχωρήθηκε από το Δήμο Σιδηροκάστρου και η διαμόρφωση του χώρου έγινε από μηχανήματα του ελληνικού στρατού, καθώς και με μηχανήματα που χρηματοδότησε η Σχολική Εφορία.

Στις 05-01-1962  ξεκίνησαν οι εργασίες ανεγέρσεως του Σχολείου.

Τα χρήματα για την κατασκευή προήλθαν από :

. Οργανισμό  Σχολικών  Κτηρίων

. Νομαρχιακό  Ταμείο  Σερρών

.Δωρεά  Σεβασμιοτάτου  Μητροπολίτη  Σιδηροκάστρου  κ.κ.  Βασιλείου.

Το έργο αποπερατώθηκε στις 05-01-1965

Πρώτο έτος λειτουργίας του το σχ.έτος 1968-1969

Το κτήριο έγινε διώροφο με 4 αίθουσες ανά όροφο και ένα γραφείο  στον επάνω όροφο. Οι διαστάσεις του εξωτερικώς είναι  32,60 Χ10,60  και το συνολικό εμβαδό του 345,56 τ.μ. ανά όροφο. Επίσης υπάρχει γύρω από το κτήριο προαύλιο συνολικού εμβαδού  6.175,40  τ.μ., μία αποθήκη και τουαλέτες . Αργότερα το 1970 κτίστηκε στο προαύλιο το γυμναστήριο .

Γυμναστήριο

Οι εργασίες ανεγέρσεως του γυμναστηρίου ξεκίνησαν το Μάρτιο του 1970 και η αποπεράτωση πραγματοποιήθηκε στις  15 Οκτωβρίου του 1970. Το έργο κατασκευάσθηκε με χρήματα του Νομαρχιακού Ταμείου Σερρών. Οι διαστάσεις του  20 χ 10  με συνολικό εμβαδό 200 τ.μ.

Κατηγορίες: ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.