ΔΡΑΣΕΙΣ – ΑΞΟΝΑΣ 8

1η Δράση

Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης η πλειοψηφία των μελών του συλλόγου διδασκόντων παρακολούθησε με επιτυχία το επιμορφωτικό πρόγραμμα του Ι.Ε.Π με τίτλο: «Το κρυμμένο μυστικό της ιστορίας». Πρόκειται για ένα  εξ ολοκλήρου από απόσταση και ασύγχρονο (πλατφόρμα Moodle). Η διάρκειά του ήταν 2 εβδομάδες και η αξιολόγηση έγινε με μελέτη του επιμορφωτικού υλικού στον ελεύθερο χρόνο του κάθε εκπαιδευτικού και ερωτήσεις κλειστού τύπου. Επισημαίνεται ότι όλο το εκπαιδευτικό υλικό του σεμιναρίου έχει εγκριθεί από το Ι.Ε.Π. και έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων στη θεματική: «Ζω Καλύτερα – Ευ Ζην . Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία και πρόληψη – 533_Το κρυμμένο μυστικό της ιστορίας (ΕΕΠΕΚ)»

Σκοπός του σεμιναρίου/εργαστηρίου ήταν η ενίσχυση και η ενδυνάμωση των μαθητών/τριών, ώστε ως πολίτες του αύριο να καλλιεργήσουν θετική αντίληψη για τον τρόπο που θα αναλάβουν δράση ως ενήλικες για την εξασφάλιση του «ευ ζην».  Να αποκτήσουν έναν διαφορετικό τρόπο σκέψης για το μέλλον, ώστε να εξασφαλίζουν ένα υψηλό επίπεδο ποιότητας ζωής για τους ίδιους αλλά και για τις επόμενες γενιές.

Μέσω του συγκεκριμένου επιμορφωτικού προγράμματος, οι εκπαιδευτικοί γνώρισαν δραστηριότητες και παιχνίδια (παιχνίδια ρόλων και κινητικά, video, pod casts, QR codes), φύλλα εργασίας και αξιολόγησης με τα οποία οι μαθητές/τριες ενθαρρύνονται: α) να συμμετέχουν ενεργά στη μαθησιακή διαδικασία, β) να αναπτύξουν τις Δεξιότητες του 21ου αιώνα (4C’s) και τις Δεξιότητες του Νου-Ζωής: κριτική σκέψη, δημιουργικότητα, συνεργασία, επικοινωνία, ευελιξία, προσαρμοστικότητα, πρωτοβουλία, επίλυση προβλημάτων, ενσυναίσθηση, γ) να οπτικοποιήσουν θέματα, που σχετίζονται με την ενίσχυση των κοινωνικών δεσμών και την προαγωγή αξιών: σεβασμός, αποδοχή κλπ., συνδυάζοντας παράλληλα στοιχεία διακειμενικότητας αξιοποιώντας μύθους του Αισώπου.

2η Δράση

Στα πλαίσια της επαγγελματικής εξέλιξης των εκπαιδευτικών του σχολείου μας και συνεχίζοντας την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας στη χρήση Web tools 2.0 , πραγματοποιήθηκε εξ αποστάσεως ενδοσχολική επιμόρφωση με επιμορφώτρια την κα Θεοδωρίδου Μαρία, δασκάλα , την Τρίτη 24/1/2023.  Στα πλαίσια της επιμόρφωσης παρουσιάστηκαν οι εφαρμογές Storyjumper και Bookcreator. Κάθε μια από αυτές τις δύο εφαρμογές μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την παραγωγή γραπτού λόγου από τους μαθητές, την ψηφιακή παρουσίαση παραμυθιών από τους ίδιους τους μαθητές, την εκπόνηση εργασιών στα πλαίσια προγραμμάτων στα οποία συμμετέχουμε κ.λ.π. Προτάθηκε η χρήση τους για τα εργαστήρια δεξιοτήτων.

3η Δράση

Την  Τετάρτη, 1η Φεβρουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση από τον κ. Χρήστο Ηλιόπουλο, καθηγητή πληροφορικής. Έτσι παρουσιάστηκε το εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου, μοιράστηκε στους εκπαιδευτικούς πληροφοριακό υλικό και έγιναν κάποιες ασκήσεις από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς για να διαπιστωθεί η ευκολία της χρήσης του αλλά και τις δυνατότητες που μας δίνει. Κατ’ αυτόν τον τρόπο ενθαρρύνονται οι εκπαιδευτικοί να χρησιμοποιούν το εργαστήριο και για τα μαθήματά τους κάνοντας έτσι τη διδασκαλία κάποιων μαθημάτων διαδραστικά και περισσότερο ενδιαφέροντα για τους μαθητές.

20230201 132843 20230201 132853 20230201 132858

4η Δράση

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε σήμερα Τρίτη 21 Μαρτίου 2023 η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας σε θέματα Πρώτων  Βοηθειών  από τον πρόεδρό της Ομάδα Έρευνας και Διάσωσης Εύβοιας  κ. Σταύρο Τζιγιάννη, πιστοποιημένο εκπαιδευτή.

Στην επιμόρφωση συμμετείχαν εκπαιδευτικοί και από άλλα σχολεία του Σχηματαρίου. Κατά τη διάρκεια της λύθηκαν απορίες σε σχέση με την αντιμετώπιση εκτάκτων περιστατικών στον χώρο του σχολείου αλλά και εκτός και νιώσαμε όλοι πιο σίγουροι για τις γνώσεις μας και το πώς μπορούμε πλέον να αντιμετωπίσουμε κάποιες δύσκολες καταστάσεις στο περιβάλλον μας.

1 1.jpg 1 20230321 134357