Εκδήλωση κατά του σχολικού εκφοβισμού- Το τραγούδι μας-θεατρικά δρώμενα από την Τετάρτη τάξη

Στο πλαίσιο του ολιστικού προγράμματος κατά της ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού που εκπονείται στο Σχολείο μας και με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα ευαισθητοποίησης στο πρόβλημα της ενδοσχολικής βίας, τα παιδιά της Δ΄Τάξης παρουσίασαν σε γονείς και μαθητές/τριες τρία θεατρικά δρώμενα.

Το Τμήμα Δ2 παρουσίασε το θεατρικό δρώμενο “Σι-Σου-Ντο” με θέμα τη διαφορετικότητα και το ρατσισμό. Το Τμήμα  Δ1 παρουσίασε δύο θεατρικά δρώμενα που δημιούργησαν τα ίδια τα παιδιά με τη βοήθεια της καθηγήτριας της Θ.Α.

Tο τραγούδι “Στη φιλία λέμε Ναι”,  βασίστηκε στη μουσική του Λουκιανού Κηλαηδόνη και σε στίχους  εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών του Σχολείου. Το τραγούδι δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος κατά της ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού  με στόχο να ενώσει τα παιδιά του Σχολείου ενάντια στη βία και το τραγουδάμε κάθε πρωί μετά την προσευχή.

Για την προστασία των προσωπικών δεδομένων τα βίντεο εμφανίζονται θολά.