Νοέ 18

Ενημέρωση γονέων για εκκένωση του Σχολείου σε περίπτωση σεισμού/πυρκαγιάς, κλπ

ENHMΗΜΕΡΩΣΗ     ΠΡΟΣ  ΤΟΥΣ  ΓΟΝΕΙΣ

• Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι σε περίπτωση σεισμού, εάν χρειαστεί να παραλάβετε τα παιδιά σας, ο πρώτος χώρος καταφυγής είναι το προαύλιο  πίσω από το σημείο που έχει σηματοδοτηθεί με τα αρχικά των Τάξεων. Σε περίπτωση που διαπιστωθεί ότι το προαύλιο δεν είναι ασφαλές, οι μαθητές θα μετακινηθούν στο δεύτερο χώρο καταφυγής που είναι  η Πλατεία Μικρασιατών.
  • Σε περίπτωση εκκένωσης του κτιρίου από πυρκαγιά στον καυστήρα/Νηπιαγωγείο ή αντιμετώπιση άλλων έκτακτων καταστάσεων, η εκκένωση θα πραγματοποιείται ή από  την πίσω πόρτα ή από τη δυτική Πόρτα του Σχολείου. Ο χώρος συγκέντρωσης σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η  Πλατεία Ηρώων Πολυτεχνείου στον χώρο μπροστά από το κτίριο της Αντιπεριφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου ή η Πλατεία Μικρασιατών.
  • Σε περίπτωση πυρκαγιάς  σε άλλα σημεία, ο χώρος συγκέντρωσης είναι η Πλατεία Μικρασιατών
  • Σε κάθε περίπτωση ακολουθούμε τις οδηγίες του Τμήματος Πολιτικής Προστασίας της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου

Από τη Δ/νση του Σχολείου