1º Δημοτικο Σχολειο Ψαχνων

Ενημερωτική συνάντηση

Την Πέμπτη 14 Μαρτίου από τις 13:15 – 15:30, η ψυχολόγος της εθελοντικής οργάνωσης «Το Χαμόγελο του Παιδιού», κα Έλλη Στάμου, επισκέφτηκε το σχολείο μας με σκοπό την πραγματοποίηση ενημερωτικής εκδήλωσης  για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, σχετικά με τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση.

Η κα Στάμου αφού αναφέρθηκε στο π430759709 1390796851637427 1359743927959766455 n 1ώς δημιουργήθηκε το “Χαμόγελο του Παιδιού”, ήταν όνειρο του μικρού Ανδρέα Γιαννόπουλου,  ο οποίος έφυγε από τη ζωή μικρούλης, αφού δεν βγήκε νικητής από την επάρατη νόσο, διάβασε τα λόγια του μικρού Ανδρέα, που είχε γράψει στο ημερολόγιό του για την ιδέα του.

Κατόπιν αναφέρθηκε στο τι είναι η σεξουαλική κακοποίηση, ποιες είναι οι μορφές της, ποιος μπορεί να προβεί σε κακοποίηση των παιδιών και μέτρα προφύλαξης. Στο τέλος ακολούθησαν ερωτήσεις και συζήτηση σχετικά με τα παραπάνω θέματα.

Ευχαριστούμε θερμά  την κ. Στάμου για τις πολύτιμες πληροφορίες και την εποικοδομητική συζήτηση, αλλά και το “Χαμόγελο του Παιδιού” για τη συνεργασία.

Τα σχόλια είναι κλειστά.