14 Μαρτίου ημέρα μνήμης του κύπριου ήρωα μαθητή Ευαγόρα Παλληκαρίδη
Πέρασαν 19 χρόνια από την ημέρα εκείνη που το σχολείο μας αποφάσισε να τιμήσει τον κύπριο ήρωα μαθητή Ευαγόρα Παλληκαρίδη στήνοντας την προτομή του στην αυλή του σχολείου.Από τότε ανελλιπώς στο σχολείο μας γίνονται εκδηλώσεις προς τιμή του .Δικαιούμαστε να πούμε ότι το Ωραιόκαστρο και όχι μόνο αυτό έμαθε για τον Ευαγόρα Παλληκαρίδη μέσα από τις δράσεις του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ωραιοκάστρου.Δυστυχώς φέτος λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών δε θα μπορέσουν να γίνουν εκδηλώσεις .Δεν πειράζει ο ήρωας Ευαγόρας Παλληκαρίδης βρίσκεται στη μνήμη και την καρδιά όλων μας . Ο Παλληκαρίδης για όλους μας αποτελεί πρότυπο μίμησης και θα ζει αιώνια.
Ας είναι αιώνια η μνήμη του ήρωα ΕΥΑΓΟΡΑ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΔΗ
Μοιραζόμαστε μαζί σας φωτογραφίες από τη ζωή του ήρωα και από τις εκδηλώσεις του σχολείου μας