Kατά τη φετινή σχολική χρονιά 2020-2021 το τμήμα Α2 υλοποιεί στην τάξη εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Teachers for Europe: Living together in democracy.». Σκοπός του προγράμματος είναι να έρθουν σε επαφή οι μαθητές με τις ευρωπαϊκές αξίες όπως τα ανθρώπινα δικαιώματα, η Δημοκρατία, ο διάλογος, ο σεβασμός, η διατήρηση του πολιτισμού και της ταυτότητας κάθε χώρας. Η προσέγγιση γίνεται μέσα στην τάξη, στο προαύλιο καθώς και μέσω της διερευνητικής μάθησης, , της ανάληψης ρόλου από τους μαθητές, την ανάπτυξη συνεργατικών δεξιοτήτων, της βιωματικής μάθησης, την ανάπτυξη της φαντασίας, της δημιουργικότητας και της κριτικής σκέψης. Το πρόγραμμα προβλέπει συνεργασίες και με άλλα σχολεία της Ελλάδας και της Ευρώπης.
Το πρόγραμμα εντάσσεται σε μια ευρύτερη δράση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που ονομάζεται Erasmus+ ΚΑ3 2018 – 2021 / Ενίσχυση σε θέματα μεταρρυθμίσεων πολιτικής, με τίτλο: “Teachers4Europe: setting an Agora for Democratic Culture”. Έχει εγκριθεί από το Υπουργείο Παιδείας με Αριθμό Πρωτοκόλλου του Υ.ΠΑΙ.Θ. 103354/ΓΔ7/27-6-2019. Περισσότερες πληροφορίες για τη δράση μπορεί να βρει κανείς στην ιστοσελίδα https://teachers4europe.eu/ .