Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες του  1ου Δημοτικού Σχολείου Ωραιοκάστρου, καλημέρα

Επικοινωνώ μαζί σας πρώτα από όλα για να σας ενημερώσω για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η σχολική μονάδα στον καιρό της πανδημίας και δεύτερον γιατί διαπίστωσα πως υπάρχει η ανάγκη για
διευκρίνιση κάποιων ζητημάτων που σας απασχολούν σαν γονείς των μαθητών μας.

Ξεκινώντας σας αναφέρω ότι τα κρούσματα του Covid 19 που είχαμε το περασμένο χρονικό διάστημα ανάμεσα στους μαθητές του σχολείου μας μειώθηκαν σταδιακά, και τη στιγμή αυτή δεν έχουμε μαθητή ο οποίος νοσεί από τον Covid 19. Ο εκπαιδευτικός του ολοημέρου ο οποίος είχε διαγνωστεί με  Covid 19 έχει αναρρώσει πλήρως και έχει επιστρέψει στα καθήκοντά του ήδη από τα τέλη του περασμένου μήνα. Με  Covid 19 νοσούν και παραμένουν στο σπίτι τους οι δύο εκπαιδευτικοί των αγγλικών των οποίων η υγεία βελτιώνεται. Το σχολείο και όλοι οι εκπαιδευτικοί από τις 10 Νοεμβρίου μέχρι και τώρα κάλυψαν τα κενά των διδακτικών ωρών, χωρίς να γίνει μείωση ωραρίου πρωινής βάρδιας ή ολοημέρου και τα
παιδιά να σχολάνε νωρίτερα, παρόλο που προβλέπεται κάτι τέτοιο από τις εγκυκλίους όταν λείπουν οι εκπαιδευτικοί γλώσσας, έχοντας σαν μόνο σκεπτικό όχι την επιπλέον εργασία εκτός διδακτικού ωραρίου από μέρους τους, αλλά τη μη αναστάτωση του προγράμματος των οικογενειών των μαθητών μας.

Το δεύτερο θέμα στο οποίο θέλω να αναφερθώ αφορά καταστάσεις και προβλήματα της σχολικής  μονάδας τα οποία δεν υπολείπονται της αντίληψης της διεύθυνσης και τα οποία φροντίζονται με τον δέοντα και προβλεπόμενο τρόπο.

Ένα μεγάλο πρόβλημα που είχαμε και αφορούσε τη θέρμανση του νέου διδακτηρίου, χάρη στην κατανόηση και την υπομονή των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών της πρώτης τάξης αλλά και τις συντονισμένες προσπάθειες όλων των φορέων του Δήμου Ωραιοκάστρου διευθετήθηκε εξασφαλίζοντας έτσι στα παιδιά μας κατάλληλες συνθήκες διδασκαλίας.

Το πρόβλημα με κάποια από τα δέντρα στην αυλή του σχολείου τα οποία ήταν ξερά και κινδύνευαν να πέσουν, καθώς και κάποια άλλα τα οποία είχαν ήδη πέσει, έχουν κοπεί και έχουν απομακρυνθεί από την αυλή του σχολείου. Θα ήθελα εδώ να επισημάνω ότι το σχολείο μας είναι ένα από τα προνομιούχα σχολεία που διαθέτει πέρα από την προβλεπόμενη αυλή και ένα χώρο όπου τα παιδιά μπορούν να κάνουν διάλειμμα πιο κοντά στη φύση. Αυτό βέβαια είναι αιτία που αρκετές φορές γινόμαστε θεατές
τρωκτικών για τα οποία, παρόλο που έχουμε τη διαβεβαίωση από την απολυμαντική εταιρεία ότι δεν προκαλούν κανένα κίνδυνο σε όσους βρίσκονται στο σχολείο, έχει φροντιστεί να τοποθετηθούν παγίδες σε όλη την αυλή του σχολείου καθώς και στο εσωτερικό του, οι οποίες ανανεώνονται σε τακτά χρονικά διαστήματα και γίνεται απολύμανση του χώρου τουλάχιστον κάθε τρίμηνο.

Τελειώνοντας, θα ήθελα να σας επισημάνω ότι για οποιοδήποτε πρόβλημα έχετε το οποίο δεν έπεσε στην αντίληψή μου και δεν επικοινώνησα μαζί σας μέσω email, παρόλο που έχει αναφερθεί από κάποιους γονείς ότι τα πολλά email σας κουράζουν, να επικοινωνείτε με το σχολείο έτσι ώστε να
ενημερώνεστε για να αποφεύγετε περιττές ανησυχίες οι οποίες σας προβληματίζουν. Το μόνο δυσάρεστο από την πλευρά μου, είναι η διαπίστωση ότι το σχολείο γίνεται κάποιες φορές εργαλείο μετάδοσης απόψεων ανθρώπων εκτός σχολικής κοινότητας με αμφίβολες προθέσεις. Όπως θα έχετε διαπιστώσει ποτέ δεν έχω απαντήσει ούτε σε αναρτήσεις τοπικών εφημερίδων ούτε σε αναρτήσεις προσωπικών μέσων κοινωνικής δικτύωσης και δεν προτίθεμαι να το κάνω. Τελειώνοντας τη βάρδια από το σχολείο, τόσο εγώ όσο και οι εκπαιδευτικοί, φέτος και την περασμένη χρονιά σε καιρό πανδημίας, δεν σχολάμε αλλά φροντίζουμε να διεκπεραιώσουμε και να λύσουμε όλα τα προβλήματα που δημιουργούνται στο σχολείο για να μπορέσουμε να ανταποκριθούμε τις πρωτόγνωρες και δύσκολες συνθήκες που βιώνουμε τα τελευταία χρόνια. Σας διαβεβαιώνω ότι όλοι όσοι συμμετέχουμε στην εκπαιδευτική διαδικασία έχουμε την κατανόηση για το πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα και εκτός του σχολείου και πόσες δυσκολίες καλούνται να αντιμετωπίσουν οι μαθητές μας αλλά και οι οικογένειές τους. Η φροντίδα όλων μας είναι είτε να μειωθούν είτε να ξεπεραστούν αυτές.

Για την επίδοση βαθμολογίας και την ενημέρωση γονέων θα σας ενημερώσουμε την επόμενη εβδομάδα με τη λήξη του πρώτου τριμήνου. Φροντίστε τα παιδιά να έχουν επαρκή αριθμό μασκών μαζί τους και
επαναλάβετε ξανά τους κανόνες υγιεινής και προστασίας τους οποίους υπενθυμίζουμε και εμείς.

Να είστε όλοι καλά και να παραμείνουμε όλοι υγιείς.

Η διευθύντρια του σχολείου
Φωτεινή Κεφαλίδου