Μήπως έχεις μπαταρίες που άδειασαν;

Φέρε τις άδειες μπαταρίες σου στο σχολείο!

Ενημερώστε, φίλους και συγγενείς…

Ελάτε να ανακυκλώσουμε στο σχολείο μας όσες περισσότερες μπαταρίες μπορούμε!!

Το 1οΔημ. Σχ. Ωραιοκάστρου, ως ένα ευαισθητοποιημένο σχολείο σε περιβαλλοντικά θέματα, συμμετέχει στον 1ο Πανελλήνιο Σχολικό Τουρνουά ανακύκλωσης, καλεί τους μαθητές, γονείς και φίλους, να βοηθήσουν το περιβάλλον και το σχολείο στη συλλογή ανακύκλωσης μπαταριών.

Οι Μεγάλοι-μικροί κυνηγοί είναι μια δράση ευαισθητοποίησης των μαθητών απέναντι στην ανακύκλωση μπαταριών.
Στόχο έχει τη συστηματική επιμόρφωση των παιδιών με διαδραστικό τρόπο, ώστε να τα καθοδηγήσει στην ευσυνείδητη συλλογή χρησιμοποιημένων μπαταριών στους κάδους ΑΦΗΣ.
Στη δράση αυτή μπορεί να συμμετέχει όλη η οικογένεια, συγκεντρώνοντας σε ειδικό σημείο στο σπίτι όλες τις χρησιμοποιημένες μπαταρίες, προτού αυτές καταλήξουν στον Κάδο ΑΦΗΣ του σχολείου.

οθόνης 6001ο ΜΕΓΑΛΟ ΕΠΑΘΛΟ:

Κατασκευή rubberfloor για το προαύλιο από ανακυκλωμένα υλικά.

2ο ΕΠΑΘΛΟ

Αναδιαμόρφωση σχολικής αίθουσας πολυμέσων (laptop, οθόνη τοίχου, προτζέκτορα, μικρόφωνο & ηχεία).

ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΕΠΑΘΛΟ

Όλοι οι μαθητές των νικητήριων σχολείων θα κερδίσουν από ένα μπλουζάκι ενθάρρυνσης ανακύκλωσης.

Γιατί είναι σημαντική η ανακύκλωση μπαταριών για το περιβάλλον;

Oι χρησιμοποιημένες μπαταρίες δεν είναι ποτέ εντελώς άδειες. Αν πεταχτούν στα σκουπίδια, οι βλαβερές ουσίες που έχουν μέσα τους περνούν στο έδαφος και το νερό. Από εκεί περνούν στα φυτά, μετά στα ζώα και τέλος καταλήγουν στην τροφική αλυσίδα, δηλαδή στο πιάτο μας.

Γι’ αυτό είναι σημαντικό να τις συλλέγουμε και να τις οδηγούμε στους κάδους ΑΦΗΣ!

Περισσότερες πληροφορίες: https://www.afis-kinigoi.gr/#drasi