“Συναισθήματα ο θησαυρός που κρύβω μέσα μου!”

Το Β2 του 1ου Δημοτικού σχολείου, σε συνεργασία με το ΤΕ του 3ουΔημοτικού σχολείου, την Ε τάξη του Δημοτικού σχολείου Αρκαλοχωρίου. Συμμετείχαν σε κοινές δραστηριότητες για τα συναισθήματα. Στο παρακάτω sway θα βρείτε τα αποτελέσματα των δραστηριοτήτων του προγράμματος.

Μετάβαση στο sway.office.com.

Οι δραστηριότητες του προγράμματος οδήγησαν στην προαγωγή του θετικού κλίματος και στην ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας των μαθητών και της τάξης, μέσα από την αξιοποίηση εσωτερικών δυνάμεων, κινήτρων και ικανοτήτων σε επίπεδο ατόμου και ομάδας. Οι επιμέρους στόχοι ήταν  η ενίσχυση των κοινωνικών και συναισθηματικών δεξιοτήτων των παιδιών και η ενδυνάμωση των σχέσεων εκπαιδευτικών – μαθητών. Έγινε μια προσπάθεια να ενισχυθεί η συναισθηματική νοημοσύνη και να μάθουν να συμβιώνουν αρμονικά ως ολοκληρωμένα άτομα.

Θεοκτίστη Παπαζώη