1ο Δημοτικό Σχολείο Ωραιοκάστρου                                                                                      23 Μαρτίου 2021

Αγαπητοί γονείς

Φτάσαμε δυστυχώς με τα σχολεία κλειστά στον εορτασμό της 25ης Μαρτίου που φέτος θα ήταν ξεχωριστός αφού εκτός της γιορτής του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου κλείνουμε 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821. Παρόλα αυτά δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι ημέρες γιορτής και πρέπει να τις περάσουμε με χαρούμενες στιγμές και με την ευχή ότι του χρόνου θα είμαστε όλοι μαζί για να γιορτάσουμε όπως ακριβώς θα έπρεπε με σχολικές γιορτές, δοξολογίες και παρελάσεις.

Μαρία σαν σημαιοφόρο, τον  Βουσβούκη Αλέξιο, την Χατζηαθανασίου Ιουλία, την Χαραλαμπίδου Παναγιώτα, τον Βύττα Μιλτιάδη, τον Πηλείδη Γεώργιο σαν παραστάτες, την Αλμπάντη Μάρθα και Φιλιππίδου- Αποστολίδου Γεωργία σαν υπεύθυνη κατάθεσης στεφάνου και πρώτη επιλαχούσα αντίστοιχα. Η αυριανή μέρα θα είναι αφιερωμένη στον εορτασμό της 25ης Μαρτίου και τα παιδιά θα συμμετέχουν με τους δασκάλους τους στην
διαδικτυακή γιορτή που έχουν ετοιμάσει αυτοί για ένα διδακτικό δίωρο. Δεν θα γίνουν οι υπόλοιπες ώρες του προγράμματος.

Όπως θα ξέρετε έχει τελειώσει και το δεύτερο τρίμηνο και αύριο θα σας σταλούν οι έλεγχοι αξιολόγησης των μαθητών με ηλεκτρονική αλληλογραφία(email). Για τις τάξεις Α και Β θα υπάρξει ενημέρωση σε συνεννόηση με τους εκπαιδευτικούς. Θα ήθελα να ξέρετε ότι όλα τα παιδιά είναι αξιέπαινα για τις προσπάθειες που κάνουν στις δύσκολες αυτές συνθήκες οι οποίες όταν συμβαδίζουν με τις προσπάθειες τις δικές σας και τις προσπάθειες των εκπαιδευτικών τα αποτελέσματα είναι εκπληκτικά.

Με την ευχή για γρήγορη επάνοδο στο σχολείο ας ευχηθούμε σε όλους μας  Χρόνια Πολλά!

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Φωτεινή Κεφαλίδου