1ο Δημοτικό σχολείο Ωραιοκάστρου                                                        Ωραιόκαστρο 14/2/2021

Ανακοίνωση

Το σχολείο ύστερα από ανακοίνωση του Δήμου Ωραιοκάστρου θα παραμείνει κλειστό  Δευτέρα 15/2 και  Τρίτη 16/2. Τα μαθήματα θα γίνουν μέσω της πλατφόρμας Webex κατά τις μεσημεριανές ώρες και σύμφωνα με το πρόγραμμα πού έχετε από την περασμένη φορά που ήταν κλειστά.

Να υπενθυμίσουμε ότι η εξ αποστάσεως διδασκαλία είναι ένα σημαντικό εργαλείο τόσο για τους εκπαιδευτικούς όσο και για τους μαθητές και θα πρέπει να συμπεριφερόμαστε  με τον σωστό τρόπο για να μπορέσει να είναι χρήσιμο για την εκπαιδευτική διαδικασία. Θα παρακαλούσα κατά την ώρα των μαθημάτων μοναδικός σκοπός μας να είναι η διεξαγωγή του μαθήματος και όχι οι συνομιλίες με τους συμμαθητές μας, τα πειράγματα και οι όποιες καταγραφές που εξάλλου απαγορεύονται και διώκονται από την κείμενη νομοθεσία. Ας θυμόμαστε όλοι ότι όσο δύσκολο είναι για αυτούς που παρακολουθούν να βρίσκονται εξ αποστάσεως στη σχολική τάξη άλλο τόσο δύσκολο είναι και για αυτούς που διδάσκουν να παρέχουν εκπαιδευτικό έργο εξ αποστάσεως. Αρωγοί λοιπόν στην κοινή μας προσπάθεια, ας ελπίσουμε ότι η κατάσταση θα είναι προσωρινή.

Η διευθύντρια του σχολείου