Το βιβλίο που έχεις διαβάσει και δεν το χρειάζεσαι άλλο μπορείς να το χαρίσεις στο σχολείο σου, ώστε κάποιος άλλος να το διαβάσει.
Το Δ.Σ. του συλλόγου μας σας καλεί στη δωρεά βιβλίων για την ενίσχυση της βιβλιοθήκης του σχολείου μας με έναν πρωτότυπο και ανταποδοτικό τρόπο. Ο σύλλογος πρόκειται να προβεί στην λαχειοφόρο κλήρωση ενός ποδηλάτου και δικαίωμα συμμετοχής στην κλήρωση έχουν όσοι μαθητές δωρίσουν τουλάχιστον ένα βιβλίο, λογοτεχνικό ή εκπαιδευτικό για μαθητές δημοτικού στη βιβλιοθήκη. Κάθε βιβλίο θα αντιστοιχεί σε έναν λαχνό. Όσα περισσότερα βιβλία χαρίσει κάποιος τόσους λαχνούς θα πάρει. Τα βιβλία μπορεί να είναι μεταχειρισμένα αλλά σε καλή κατάσταση και θα τα παραλαμβάνουν τα μέλη του συλλόγου μας από το χώρο του σχολείου κάθε μέρα από τη Δευτέρα 11 Νοεμβρίου εως και την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου στο  πρώτο  διάλειμμα. Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου στο σχολείο παρουσία όλων των μαθητών. Αν κάποιος μαθητής επιθυμεί να χαρίσει κάποιο παλιό επιτραπέζιο παιχνίδι το οποίο είναι σε καλή κατάσταση πάλι θα λάβει έναν λαχνό. Τέλος έναν λαχνό επιπλέον θα πάρει κάθε μαθητής ο οποίος έχει τακτοποιήσει την συνδρομή του στο σύλλογο. Ελπίζουμε η παραπάνω ανταποδοτική διαδικασία να βρει ανταπόκριση στους μαθητές μας.
Για το Δ.Σ.
Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                              Η Γ.ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ