ΠΕΜΠΤΗ 25 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Ώρα 7μ.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων

του 2ου Δημοτικού σχολείου Γαλήνης

Οι Σύλλογοι Γονέων των 1ου, 2ου και 3ου Δημοτικών Σχολείων Ωραιοκάστρου, σας καλούν στην ενημερωτική εκδήλωση με θέμα:

«Η αυτοεκτίμηση των παιδιών μας

και πως μπορούμε να την ενισχύσουμε»

Oμιλητής: Ειρήνη Ρέρα,MSc

Ψυχολόγος στον Ξενώνα Προσωρινής Φιλοξενίας Παιδιών και Εφήβων

«Το σπίτι της Άρσις»

Τι είναι η αυτοεκτίμηση και πώς διαμορφώνεται στην παιδική ηλικία. Ποιοι παράγοντες την επηρεάζουν καθοριστικά. Πως σχετίζεται με τη σχολική επίδοση, το άγχος, την κοινωνική προσαρμογή και το φύλο. Χαρακτηριστικά υψηλής και χαμηλής αυτοεκτίμησης και σχέση εξάρτησης από το είδος της γονικής εξουσίας. Ο ρόλος του πατέρα στην ανάπτυξη της αυτοεκτίμησης παιδιών σχολικής ηλικίας. Με ποιους τρόπους μπορούμε να ενισχύσουμε την αυτοεκτίμηση των παιδιών μας.

Για τους μικρούς μας φίλους θα προβληθεί παιδική ταινία και θα υπάρχει εργαστήρι ζαχαροπλαστικής «φτιάχνουμε πασχαλινά κουλουράκια».