Στις 2 Απριλίου γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Η ημέρα αυτή καθιερώθηκε για να τιμήσει την ημέρα γέννησης του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, του γνωστού συγγραφέα παιδικών παραμυθιών. Για το λόγο αυτό στο σχολείο μας θα πραγματοποιηθούν αρκετές εκδηλώσεις. Θα γίνουν διάφορες προβολές που έχουν σχέση με το παιδικό βιβλίο, θα πραγματοποιηθεί θεατρικό δρώμενο από τους μαθητές/τριες του Ε1 τμήματος με τίτλο:”Συναντούμε τους αγαπημένους μας ήρωες”, θα παρουσιαστούν δράσεις που αναπτύχθηκαν στα πλαίσια της φιλαναγνωσίας, τα παιδιά θα ανταλλάξουν βιβλία ενώ στον 1ο όροφο του σχολείου μας θα λειτουργεί έκθεση σελιδοδεικτών και γλυπτών με πρώτη ύλη το βιβλίο. Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους της βιβλιοθήκης κα Γεράση Άννα και κ. Πατσιαβούρα Απόστολο για αυτή τους την πρωτοβουλία.