Παγκόσμια ημέρα εκπαιδευτικών. 5 Οκτωβρίου

«Στους γονείς οφείλομεν το ζην, στους δε διδασκάλους το ευ ζην»
Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.

Η Παγκόσμια ημέρα εκπαιδευτικών καθιερώθηκε το 1994 μετά από απόφαση της Unesco, για τη Σύσταση σχετικά με το καθεστώς των εκπαιδευτικών, η οποία υπεγράφη το 1966.

Η Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών στοχεύει «στην εκτίμηση, την αξιολόγηση και τη βελτίωση  των εκπαιδευτικών όλου του κόσμου». Κάθε χρόνο, διοργανώνονται από την  UNESCO και το Διεθνή Οργανισμό Εκπαίδευσης εκστρατείες με σκοπό την ευαισθητοποίηση για τον ρόλο των εκπαιδευτικών στην ανάπτυξη της κοινωνίας. Η UNESCO αναφέρει πως μπορούν όλοι να συμμετέχουν στη γιορτή των εκπαιδευτικών με την ευαισθητοποίησης τους και τη διαβεβαίωση ότι ο σεβασμός προς τους εκπαιδευτικούς πρέπει να αποτελεί μέρος της φυσικής τάξης πραγμάτων.

«Ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του. Κι όταν πια του διευκολύνει το πέρασμα, αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί, ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει δικές του γέφυρες .»Ν. Καζαντζάκης

«Πολιτεία που δεν έχει σαν βάση της την παιδεία, είναι οικοδομή πάνω στην άμμο»
 Αδαμάντιος Κοραής, Έλληνας φιλόλογος και διανοούμενος (1748-1933)

«Ο καλός δάσκαλος είναι σαν το κερί – αναλώνει τον εαυτό του για να φωτίσει το δρόμο για τους άλλους» Mustafa Kemal Ataturk