Διαδικτυακή εκδήλωση για τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ

ΓΙΑ ΤΑ 200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821

Σας ενημερώνουμε ότι η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς διοργανώνει διαδικτυακές εκδηλώσεις για τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821. Οι εκδηλώσεις αυτές απευθύνονται στους/στις μαθητές/τριες, στους εκπαιδευτικούς και σε κάθε ενδιαφερόμενο/η πολίτη.

Την Τρίτη, 23 Μαρτίου, 06:00 μ.μ. θα μεταδοθεί ζωντανά σχετική εκδήλωση στον ηλεκτρονικό σύνδεσμο του ΥouΤube:

Ομιλητές και θεματολογία:

1. Χατζόγλου Έλενα

Διδάκτωρ Φιλολογίας του Ε.Κ.Π.Α., Θεολόγος, συγγραφέας, καθηγήτρια στο Πρότυπο Γυμνάσιο Πειραιά

«Διδάσκοντας για τους Μακεδόνες αγωνιστές στο σχολείο μέσα από τα Απομνημονεύματα ηρώων της Επανάστασης»

1. Φωτιάδης Κωνσταντίνος

Επίτιμος καθηγητής Ιστορίας του Νέου Ελληνισμού στο Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης της Παιδαγωγικής Σχολής Φλώρινας

«Ο Ελληνισμός του Πόντου την περίοδο της Οθωμανοκρατίας – η συμβολή των Ποντίων στον απελευθερωτικό αγώνα»

1. Ίντος Χρήστος

Συνταξιούχος Δάσκαλος, πρώην Σχολικός Σύμβουλος, συγγραφέας πολλών εργασιών & βιβλίων για το νομό Κιλκίς

«Ο νομός Κιλκίς στα χρόνια της σκλαβιάς και της Ελληνικής Επανάστασης του 1821»