Ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Μεγάρων

Την Τετάρτη, 18 Μαΐου 2022 υλοποιήθηκε Επιμορφωτικό Σεμινάριο στους εκπαιδευτικούς των 1ου και 3ου Δημοτικών Σχολείων Νέας Περάμου από κλιμάκιο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Μεγάρων. Ως σκοπό είχε την απόκτηση από τους εκπαιδευτικούς των απαραίτητων γνώσεων, προκειμένου αυτοί να βοηθηθούν στη σωστή και άμεση διαχείριση και αντιμετώπιση Έκτακτης Ανάγκης στο Σχολείο κατά τη διάρκεια του διδακτικού ωραρίου. Στο σεμινάριο:

• Έγινε επεξήγηση των μέτρων πυρασφάλειας.
  • Αναφέρθηκαν τα είδη των πυροσβεστήρων και η χρήση τους καθενός από αυτά καθώς και ο χρόνος συντήρησής τους.
  • Έγινε επίδειξη της σωστής χρήσης των πυροσβεστήρων και της κατάσβεσης της πυρκαγιάς καθώς και της χρήσης της Πυροσβεστικής Φωλιάς της Σχολικής μας Μονάδας.
  • Δόθηκαν οδηγίες για τον τρόπο δράσης εκπαιδευτικών και μαθητών στην περίπτωση εμφάνισης πυρκαγιάς στο Σχολείο.
  • Τρόπος δράσης σε άλλες περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης, όπως σεισμός, πλημμύρες κλπ.

Ακολούθησε εποικοδομητικός διάλογος με τους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι τους έθεσαν τους προβληματισμούς και τις απορίες τους.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου μας, έχει καταρτίσει από την έναρξη της σχολικής χρονιάς Σχέδιο Έκτακτης Ανάγκης και Μνημόνιο Ενεργειών για τη Διαχείριση Σεισμικού Κινδύνου, Πυρκαγιάς, Πλημμύρας, Ακραίων Καιρικών Φαινομένων, Τεχνολογικών Καταστροφών και ΧΒΡΠ περιστατικών.

Ευχαριστούμε πολύ την Πυροσβεστική Υπηρεσία Μεγάρων για την άμεση ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

οθόνης 2022 05 22 175209οθόνης 2022 05 22 175105οθόνης 2022 05 22 175250οθόνης 2022 05 22 185420