ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ

“Ψυχική ανθεκτικότητα μαθητών και σχολική επίδοση”

Κεντρικό θέμα της 4ης ανοιχτής συνάντησης-ομιλίας της Σχολής Γονέων «Μεγαλώνoντας, μαθαίνοντας και επικοινωνώντας με τα παιδιά μας» ήταν η «Ψυχική ανθεκτικότητα μαθητών και σχολική επίδοση» που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας την Τετάρτη 15 Ιανουαρίου 2020. Εισηγήτρια ήταν η κα. Καλλιόπη Λάμπα, Αναπtυξιακή-Νευροψυχολόγος Μ. Sc η οποία κέντρισε το ενδιαφέρον του κοινού με την αυθεντικότητα και το ρεαλισμό του λόγου της.

Γονείς και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να αναγνωρίσουν πόσο σημαντική είναι η ανάπτυξη της ψυχικής ανθεκτικότητας από τη μικρή ακόμη ηλικία στη ζωή του ατόμου. Ο πρωταρχικός ρόλος της οικογένειας και μετέπειτα του σχολείου και της κοινωνίας τονίστηκαν ως βασικές συνιστώσες στην ανάπτυξη δεξιοτήτων που διαμορφώνουν και οριοθετούν τη σχέση του ατόμου με τον κοινωνικό του περίγυρο.

Ελπίζουμε η εισήγηση να επηρέασε εποικοδομητικά όσους την παρακολούθησαν.

Χριστουγεννιάτικο παζάρι του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Για μια ακόμη φορά ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων στηρίζει τις ανάγκες του σχολείου διοργανώνοντας ένα όμορφο χριστουγεννιάτικο παζάρι με πρωτότυπες, εντυπωσιακές ιδέες δώρων και στολιδιών.

Μαθητές, δάσκαλοι αλλά και γονείς και φίλοι του σχολείου μας υποστήριξαν την προσπάθεια αυτή ενώνοντας τις δυνάμεις τους για ένα καλύτερο σχολικό περιβάλλον.

Υποδεχόμαστε τα Χριστούγεννα

Οι κυρίες του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων για άλλη μια φορά στάθηκαν αρωγοί του σχολείου μας. Όπως κάθε χρόνο έτσι κι εφέτος επιμελήθηκαν, εν όψει της γιορτής των Χριστουγέννων, το στολισμό των διαδρόμων δίνοντας εορταστική εικόνα στο σχολικό περιβάλλον.

Οι διάδρομοι στολίστηκαν με καλόγουστα χριστουγεννιάτικα δέντρα ενώ οι πόρτες των αιθουσών με χριστουγεννιάτικα στεφάνια.

Έτσι το πνεύμα των Χριστουγέννων σκορπίστηκε στους διαδρόμους και φώτισε με χαμόγελα τα πρόσωπα των μαθητών μας.

Σας ευχαριστούμε!

Ένα σχολείο…ζωγραφιά!

Η Διεύθυνση, ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές  θα θέλαμε να εκφράσουμε τις θερμές ευχαριστίες μας για τις ιδιαίτερα φιλότιμες προσπάθειες του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων ν΄αλλάξει την όψη του εσωτερικού χώρου του σχολείου. Με επιμονή, υπομονή και μεράκι τόσο οι τάξεις όσο και οι διάδρομοι και των τριών ορόφων άλλαξαν εικόνα, αφού βάφτηκαν με χαρούμενα χρώματα καθώς και με όμορφες παιδικές ζωγραφιές στους τοίχους των διαδρόμων που καταφέρνουν να προσδώσουν στο χώρο μία ζεστή, χαρούμενη και ευδιάθετη ατμόσφαιρα που βοηθάει όλους μας, μαθητές και δασκάλους, σε μια πιο εποικοδομητική και αισιόδοξη προσέγγιση της σχολικής μας καθημερινότητας.

Σας ευχαριστούμε πολύ για το δημιουργικό σας έργο!

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου

Χριστουγεννιάτικο παζάρι από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας διοργάνωσε διήμερο χριστουγεννιάτικο παζάρι με πρωτότυπες, χειροποίητες προτάσεις δώρων που εντυπωσίασαν μαθητές και εκπαιδευτικούς. Η πρωτοβουλία του Συλλόγου ήταν μία ακόμη ευχάριστη, εορταστική νότα στις μέρες των Χριστουγέννων που πλησιάζουν.

Επίσης τα μέλη του Συλλόγου είπαν τα κάλαντα στα τμήματα και μοίρασαν χριστουγεννιάτικα δώρα στους μαθητές μας.

Για άλλη μια φορά ο Σύλλογος είναι δίπλα στους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του σχολείου και τον ευχαριστούμε θερμά για την προσπάθειά του αυτή!

Σχολικό έτος: 2017-2018

Διάδρομοι με χρώμα και φαντασία!

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε για άλλη μια φορά το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας που με προθυμία, δημιουργική διάθεση και πνεύμα συνεργασίας άλλαξε την εικόνα στο εσωτερικό του κτιρίου στολίζοντάς το με καλλιτεχνικές, πολύχρωμες πινελιές. Η ευδόκιμη συνεργασία εκπαιδευτικών και γονέων οδηγεί με σιγουριά στη βελτίωση της σχολικής ζωής, κυρίως, των παιδιών μας.

Σκαλι…στά νοήματα!

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας που για άλλη μια φορά στήριξε τη σχολική μας ζωή με δημιουργική διάθεση και προθυμία!

Σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς ο Σύλλογος Γονέων  άλλαξε την εικόνα των εσωτερικών κεντρικών σκαλιών του σχολικού κτιρίου κολλώντας μηνύματα ζωής που υπενθυμίζουν σε όλους μας αποτελεσματικότερους τρόπους επικοινωνίας και διαχείρισης των διαπροσωπικών μας σχέσεων.

Σχολικό έτος:2016-2017

Δράσεις Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Ευχαριστούμε θερμά τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας, για την ευαισθησία, την άμεση ανταπόκριση και στήριξη προς το σχολείο μας, για όλα τα ζητήματα που μέχρι τώρα ζητήσαμε την συνδρομή τους.

Θέλουμε να τους συγχαρούμε ιδιαίτερα για το “Χριστουγεννιάτικο παζάρι”, τα έσοδα του οποίου αξιοποιήθηκαν στην συντήρηση και βελτίωση του ηλεκτρονικού εξοπλισμού του σχολείου και την αγορά αθλητικού υλικού.

SYLLOGOS

Ιδιαίτερα θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τις κυρίες Τσέλιου Κατερίνα, Γερασιμοπούλου Μαίρη, Παπαϊωάννου Χρύσα και Καρβούνη Αθηνά, οι οποίες συμμετείχαν με την προσωπική εθελοντική εργασία τους στην εξωτερική διακόσμηση του κτιρίου σε δύο τοιχογραφίες.

IMG_20161227_100106 (1)

IMG_20161227_100058 (1)