ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Η 27η Σεπτεμβρίου 2019 ήταν αφιερωμένη από τα σχολεία της χώρας στην 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Κεντρικός στόχος της ημέρας αυτής είναι η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δραστηριότητες με παράλληλη ενημέρωση της μαθητικής κοινότητας για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή  με στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Το σχολείο μας συμμετείχε στην πανελλήνια αυτή δράση με την επίσκεψή του στις οργανωμένες αθλητικές εγκαταστάσεις του TΕΦΑΑ  ΑΠΘ στη Θέρμη. Ένας πρότυπος πολυχώρος άσκησης και αναψυχής, αφού συνδυάζει κλειστούς υπαίθριους χώρους άθλησης.

Οι μαθητές/τριές μας είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε πρότυπα προγράμματα εναλλακτικής άσκησης στην ύπαιθρο, όπως υπαίθρια παιδαγωγικά παιχνίδια, τοξοβολία, αναρρίχηση, Zipline, parkour. Τα παιδιά, όπως και οι εκπαιδευτικοί τους που τα συνόδευαν, συμμετείχαν με ενθουσιασμό στις αθλητικές δραστηριότητες υπό την καθοδήγηση γυμναστών με εμπειρία και εξειδίκευση σε τέτοιου είδους προγράμματα άσκησης.

Στόχοι μας ήταν η προώθηση του αθλητισμού στα παιδιά, η υιοθέτηση υγιεινού τρόπου ζωής, η κοινωνικοποίηση τους, η εκμάθηση αθλητικών δραστηριοτήτων και δεξιοτήτων ζωής και φυσικά η αναψυχή τους.

Ελπίζουμε όλοι μας ότι η δράση μας αυτή στήριξε με επιτυχία τους στόχους μας!

Γυμναστικές επιδείξεις 2018-2019

Λίγο πριν από τη λήξη του τρέχοντος σχολικού έτους πραγματοποιήθηκαν οι Γυμναστικές επιδείξεις του σχολείου μας. Όλα τα τμήματα έλαβαν μέρος με αθλοπαιδιές αλλά και παραδοσιακούς χορούς. Τη φιλότιμη προσπάθεια των παιδιών χάρηκαν και  χειροκρότησαν οι γονείς τους όπως και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.

Ο Σύλλογος Γονέων επιβράβευσε τα παιδιά με δροσερές, γλυκές γεύσεις και τους ευχαριστούμε πολύ γι΄αυτό.

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, το σχολείο διοργάνωσε επίσκεψη στο αθλητικό κέντρο Planet στην περιοχή της Θέρμης όπου οι μαθητές πήραν μέρος σε αγώνες αθλοπαιδιών και αποκόμισαν ιδιαίτερα στοιχεία ευρύτερης παιδείας που ο αθλητισμός υποστηρίζει, όπως η συμμετοχή, η προσπάθεια, η ομαδικότητα, η συνεργασία, η ευγενής άμιλλα και η προσωπική υπέρβαση.

Σχολικό έτος: 2015-2016

Χαιρόμαστε την Αποκριά!!

Την Τσικνοπέμπτη, τις τελευταίες ώρες, οι μαθητές μας άφησαν για λίγο το καθημερινό τους πρόγραμμα και συγχρονίστηκαν με τους αποκριάτικους ρυθμούς των ημερών. Μεταμφιέστηκαν, αλληλοπειράχτηκαν, χόρεψαν , τραγούδησαν και αναβίωσαν το Γαϊτανάκι με την υποστήριξη και της γυμνάστριας του σχολείου μας κ. Σουζάνας Συμεωνίδου.

Καλή Αποκριά σ’ όλους!!

IMG_20160303_131446      IMG_20160303_131416