ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ

“Η ΓΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΥΡΕΤΟ”, στο 1ο Δημ. Σχ. Ν. Μηχανιώνας

Μετά από πρόσκληση της εκπαιδευτικού-συγγραφέας κας Βογιατζή Κορίνας, υλοποιήθηκε στις 19/12/2019 πρόγραμμα φιλαναγνωσίας στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας με τη συμμετοχή των Β΄, Γ΄ και Δ΄τάξεων.

Η επίσκεψη ενός συγγραφέα στο σχολείο αποτελεί μία ξεχωριστή εμπειρία για τα παιδιά. Η συγγραφέας διάβασε αποσπάσματα του βιβλίου της “Η γη μας έχει πυρετό” και οργάνωσε βιωματικές δράσεις, παιχνίδια και μικρά θεατρικά δρώμενα ευαισθητοποιώντας έτσι τους  μαθητές/τριες πάνω σε σημαντικά περιβαλλοντικά θέματα. Μοιράστηκε μαζί τους την αγάπη για τη φύση, τα βιβλία και τους προβληματισμούς που κρύβονται μέσα σ΄αυτά.

Η ομάδα ΑΤΛΑΣ απέκτησε καινούριους φίλους και συμμάχους στον αγώνα της για την προστασία του περιβάλλοντος.

ΣΩΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΖΩΗ!!!

Σχολικό έτος: 2011-2012

Πατήστε πάνω στην εικόνα για να δείτε τι κάνουν τα παιδιά που αγαπάνε τα βιβλία!!!!!!!!!!!!

Τα βιβλία εμπνέουν