Αφάλεια και Διαδίκτυο

Αξιότιμοι γονείς και κηδεμόνες ,

Το Διαδίκτυο (Ίντερνετ) προσφέρει πολλές δυνατότητες για μάθηση, ψυχαγωγία και επικοινωνία. ¨Όμως η χρήση του χρειάζεται προσοχή. Κάποια ενήλικα άτομα το χρησιμοποιούν, με στόχο την γνωριμία με παιδιά. Περιτριγυρίζουν ιστότοπους με θέματα που ενδιαφέρουν παιδιά και εφήβους (π.χ. μουσική, ταινίες, μόδα, σπορ κλπ.) και γνωρίζονται με παιδιά μέσω των chat rooms ή έχοντας αναρτήσει στο Διαδίκτυο δικά τους διαδικτυακά ημερολόγια (blogs) στα οποία εμφανίζονται ως έφηβοι, με εφηβικά ενδιαφέροντα.

Αγαπητά μας παιδιά ,

Είναι πολύ σημαντικό, για την ασφάλειά σας, να προσέξετε τα εξής:

1.Δεν κανονίζουμε ΠΟΤΕ πρόσωπο με πρόσωπο συνάντηση-ραντεβού με κάποιον
που γνωρίσαμε στο Διαδίκτυο.

2.Δε δίνουμε ΠΟΤΕ φωτογραφίες μας μέσω Διαδικτύου σε κάποιον που δε γνωρίζουμε
προσωπικά και που δεν γνωρίζουν οι γονείς μας.

3.Δεν δίνουμε ΠΟΤΕ σε άτομα που γνωρίσαμε στο Διαδίκτυο το όνομά μας, ούτε το τηλέφωνό μας, ούτε τη διεύθυνσή μας, ούτε σε ποιο σχολείο ή φροντιστήριο πάμε.

4.Δεν απαντούμε σε μηνύματα ή σημειώματα ή φωτογραφίες, που έχουν σεξουαλικά
υπονοούμενα, είναι προκλητικά ή αισχρά, αλλά ενημερώνουμε το δάσκαλο, το διευθυντή και τους γονείς για το υλικό που μας απέστειλαν.
(
Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος  της  Ασφάλειας τηλ. 11188 , ccu@cybercrimeunit.gov.gr).

5.Αυτοί που παρουσιάζονται ως φίλοι στο Διαδίκτυο μπορεί να λένε ψέματα.
Μπορούν να είναι ενήλικα άτομα με στόχο να χρησιμοποιήσουν παιδιά. Για αυτό
είναι προτιμότερο οι φίλοι μου να είναι άτομα που γνωρίζω στην πραγματική ζωή,
π.χ. σχολείο, φροντιστήριο κλπ.

Χρησιμοποιώ το Διαδίκτυο-Δε με χρησιμοποιεί εκείνο!

Υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα για να ασχοληθεί κανείς εκτός από τον υπολογιστή, το Διαδίκτυο, τα ηλεκτρονικά παιχνίδια.

Η πραγματική ζωή είναι με πραγματικούς ανθρώπους!

Copyright © 2021 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΕΑΣ ΕΡΥΘΡΑΙΑΣ. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.
Πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο επαναχρησιμοποίησης ή αναδημοσίευσης αυτής της εργασίας ενδέχεται να είναι διαθέσιμες στη σελίδα http://Ιωάννης%20Μεριχωβίτης.