Διδασκαλία Β΄ Ξένης Γλώσσας στο Γυμνάσιο για μαθητές και μαθήτριες Στ΄ τάξης

Σας ενημερώνουμε πως σύμφωνα με την υπ. αριθ. 53476/ΓΔ4/04-04-2017 (ΦΕΚ 1171 τ. Β) Υπουργική Απόφαση  , η επιλογή της δεύτερης ξένης γλώσσας που γίνεται στην Ε’ τάξη του Δημοτικού ισχύει έως και την Γ’ τάξη του Γυμνασίου. Ως εκ τούτου, οι μαθητές και μαθήτριες  της ΣΤ’ τάξης που θα εγγραφούν το ερχόμενο σχολικό έτος (2021-2022) στο Γυμνάσιο θα διδαχτούν ως δεύτερη ξένη γλώσσα την ίδια που διδάσκονται και κατά το τρέχον σχολικό έτος στην ΣΤ΄ τάξη .

Κατ’ εξαίρεση, οι γονείς/κηδεμόνες μαθητών και μαθητριών ,  που έχουν λόγους να αλλάξουν στην Α΄ Γυμνασίου την επιλογή δεύτερης ξένης Γλώσσας , δύνανται να υποβάλουν σχετική αιτιολογημένη γραπτή αίτηση στη Διεύθυνση του Δημοτικού σχολείου, ώστε να συμπεριληφθεί  μαζί με το απολυτήριο που θα αποστείλουμε στο Γυμνάσιο , με τη λήξη του σχολικού έτους .

Το Γυμνάσιο εγγραφής δύναται κατά περίπτωση να ικανοποιήσει το αίτημα, εφόσον τηρούνται οι προϋποθέσεις σχηματισμού τμημάτων, σύμφωνα με τις προβλέψεις της σχετικής Υπουργικής Απόφασης.

Εφόσον λοιπόν έχετε λόγο , να διδαχθεί το παιδί σας στο Γυμνάσιο , διαφορετική δεύτερη ξένη γλώσσα από αυτήν που διδάσκεται τώρα στην ΣΤ Δημοτικού, παρακαλούμε να μας ενημερώσετε σχετικά  και μέχρι το τέλος Μαΐου  να υποβάλετε σχετικό αίτημα.