Αιτήσεις για τα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία

Οι αιτήσεις για την εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πειραματικά και Πρότυπα Σχολεία για τη σχολική χρονιά 2019-2020 θα υποβάλλονται ηλεκτρονικά κατά το χρονικό διάστημα από 27 Μαΐου έως 4 Ιουνίου.

Η κλήρωση για εισαγωγή στα Πειραματικά Νηπιαγωγεία και Πειραματικά Δημοτικά (Α ́ Τάξη) θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 11 Ιουνίου 2019.

Η κλήρωση για εισαγωγή στα Πειραματικά Γυμνάσια (Α ́ Τάξη) θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 21 Ιουνίου 2019.

Οι εξετάσεις για εισαγωγή στα Πρότυπα Γυμνάσια (Α ́ Τάξη) θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 21 Ιουνίου 2019.

Η κλήρωση για εισαγωγή στα Πειραματικά Λύκεια (Α ́ Τάξη) θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 24 Ιουνίου 2019.

Οι εξετάσεις για εισαγωγή στα Πρότυπα Λύκεια (Α ́ Τάξη) θα πραγματοποιηθούν τη Δευτέρα 24 Ιουνίου 2019.

Η  Απόφαση που καθορίζει όλες τις διαδικασίες υπογράφηκε από τον υπουργό Παιδείας Κ. Γαβρόγλου και στάλθηκε για δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης.