Εκπαιδευτική επίσκεψη

poster5may14

Μια εξαιρετική εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποίησαν σήμερα Δευτέρα 5 Μαϊου 2014 οι μαθητές της Ε΄τάξης του σχολείου μας. Στα πλαίσια της επίσκεψης αυτής τα παιδιά επισκέφθηκαν την Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ με σκοπό να παρακολουθήσουν την τελική πρόβα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη προγραμματίστηκε από τον Ιανουάριο στα πλαίσια του μαθήματος της Μουσικής και της Γλώσσας και οργανώθηκε από την μουσικό του σχολείου μας κα Ευαγγελία Καλυβίνου σε συνεργασία με τις δασκάλες των τάξεων.

Στην  διάρκεια της πρόβας τα παιδιά παρακολούθησαν έργα Rachmaninov (Ραψωδία σ΄ενα θέμα του Παγκανίνι, έργο 43), Mussorcsky (Εισαγωνή από την Όπερα Χαβάντσινα, διασκευή του Νικολάι Ρίμσκυ-Κόρσακοφ) και Tchaikovsky (Συμφωνία αρ.5 σε μι ελάσσονα, έργο 64).

Την ορχήστρα διεύθυνε ο μαέστρος Βασίλης Χριστόπουλος, διευθυντής της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών, ενώ στο πιάνο ακούσαμε την εξαιρετική Martyna Jatkauskaite με καταγωγή από την Λιθουανία.2014-05-05 10.13.14

Η συναυλία θα πραγματοποιηθεί σήμερα 5 Μαϊου 2014 στην αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ στις 9:00 μμ.

2014-05-05 10.55.27

Στην διάρκεια της πρόβας τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ακούσουν εξαιρετική κλασσική μουσική από εξαιρετικούς μουσικούς καθώς και στο διάλειμμα να συνομιλήσουν με τους μουσικούς, να τους απευθύνουν ερωτήσεις και να επεξεργαστούν τα μουσικά όργανα από κοντά!!!

2014-05-05 10.57.15

2014-05-05 10.58.03

Η εμπειρία μας ήταν μοναδική και υπέροχη!!! Ελπίζουμε να έχουμε συχνά την ευκαιρία και την δυνατότητα να πραγματοποιούμε τέτοιες μοναδικής εκπαιδευτικής αξίας επισκέψεις!!!