Η Βασιλική κι η νεράιδα του νερού … στη Δ΄τάξη!!!

Στα πλαίσια του προγράμματος της Φιλαναγνωσίας και των λογοτεχνικών  βιβλίων που επιλέξαμε για φέτος να προσεγγίσουμε στην Δ΄τάξη, καλέσαμε και είχαμε τη χαρά να απολαύσουμε μια συνάντηση με  τη συγγραφέα κ. Γιώτα Φώτου στην τάξη αφού διαβάσαμε και ασχοληθήκαμε με το βιβλίο της “Η Βασιλική κι η νεράιδα του νερού”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Η Βασιλική αντιμετωπίζει σοβαρότατο πρόβλημα! Θα αναγκαστεί να αλλάξει το όνομά της, αν δε συναντήσει τη νεράιδα του νερού, για να πάρει πίσω αυτό που της ανήκει. Πού να τη βρει, όμως; Στο ποτάμι, στη βροχή, στο νερόμυλο ή κάπου αλλού;

Η συγγραφέας μπήκε στην τάξη  και η αναζήτηση ξεκινά…!!!!

“Πού είναι το Β!!!!!;;;;;” ακούγεται από παντού!!! Β!!!!!!!!!!!!!!!

O

Ψάχνουμε το Β!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Η Βασιλική έχασε το Β!! Ούτε το ακούει , ούτε το λέει.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Οι μαθητές ζωγράφισαν το Β και το χαρτόνι της ηρωίδας Βασιλικής μήπως και τη βοηθήσουν.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Άρχισαν να ψάχνουν μαζί της , όπου πήγε για να το βρει. Οι λέξεις έμειναν χωρίς το Β.

Το βουνό έγινε… ουνό και το Βρυσοχώρι …ρυσοχώρι. Πού είναι το Β;

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Μήπως είναι στη λίμνη; Στο ποτήρι με το νερό;

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Οι μαθητές ψάχνουν παντού, όπου λέει η ιστορία.

Μην είναι στα παγάκια;

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Το βρήκαμε το Β!! φωνάζουν όλοι μαζί. Είναι στο λουλούδι του βουνού!!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Και επειδή τα βιβλία εμπνέουν με λίγες λέξεις βασικές από την ιστορία  που τους έδωσα, σκέφτηκαν, έγραψαν και ζωγράφισαν το δικό τους λίμερικ-ποιηματάκι.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Τα διάβασαν και τα χαρήκαμε όλοι μαζί.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ο Κυριάκος διαβάζει όσα σκέφτηκε.

” Βροχή πέφτει από το σύννεφο

και γω λαλιά δε βγάζω

Δροσοσταλίδα πέφτει από του ήλιου τη ματιά

κοιτά τα περιστέρια με χαρά και αγωνία.

Θα εμφανιστεί το Β στο λουλούδι του βουνού;  ” έγραψε η Φωτεινή.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Η Δωροθέα παρουσιάζει τις λέξεις που βρήκαν  στον διαγωνισμό  που ζητούσε ποιος θα βρει τις περισσότερες λέξεις που αρχίζουν από Β χρονομετρημένα μέσα σε πέντε λεπτά. Τις συγκέντρωσαν σε ένα χαρτόνι.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Κι επειδή νεράιδα χωρίς ραβδάκι δεν γίνεται, καθένας έφτιαξε και το ραβδάκι της νεράιδας.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Τα είδε και τα άκουσε όλα αυτά η συγγραφέας , μπήκε στο άρμα της περιπέτειας μπροστά και ξεκίνησε το ταξίδι στον κόσμο της λογοτεχνικής απόλαυσης.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Μίλησε με τα παιδιά για το βιβλίο , άκουσε τις ερωτήσεις τους, απάντησε με ειλικρίνεια και μεγάλη προθυμία σε κάθε τους ερώτηση.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Τους μίλησε για ιστορίες πολλές , για ήρωες, για χώρους και τόπους αληθινούς και φανταστικούς.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Τους πήρε παρέα στο ταξίδι του νερού με παρουσιάσεις και προβολές .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Είδαν , άκουσαν τον ήχο του νερού και το τραγούδησαν!!

Μίλησαν για βιβλία άλλα, για προσωπικότητες, άλλους συγγραφείς, κουβέντιασαν ώρα πολλή…

O

Για να θυμόμαστε τη χαρά της συνάντησης. Την επίσκεψη της συγγραφέα τίμησε με την παρουσία της και η διευθύντρια του σχολείου κ Κ. Ξιμίνη.

Δασκάλα, σχολική σύμβουλος, συγγραφέας βιβλίων για παιδιά και μεγάλους,  καταξιωμένη με βραβεύσεις η Γιώτα Φώτου, δεν είχα καμία αμφιβολία όταν επέλεγα τα βιβλία της και την προσκαλούσα, σε  μία συνάντηση με τους μαθητές μου , πως θα ήταν πολύτιμη γιαυτούς. Εκείνο όμως που ζήσαμε μέσα στην τάξη από τη συνάφεια μαζί της, ξεπέρασε τις προσδοκίες.

“ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ” , “ΤΕΛΕΙΑ” , “ΥΠΕΡΟΧΗ” , “ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ” , ήταν μερικά από τα λόγια που εξέφρασαν τα παιδιά όσο πιο έντονα μπορούσαν μετά την αποχώρησή της και που μπόρεσα να κρατήσω στο νου μου. Μεγάλη παραμυθού η Γιώτα, ζεστή, αληθινή, με διάσταση στα θέματα που πραγματεύεται στα βιβλία της, κατάφερε να μπει στην καρδιά και το μυαλό των μικρών μαθητών. Να τα γοητεύσει τόσο που να εισπράξουν την αναγνωστική απόλαυση και την αισθητική της λογοτεχνίας μέσα στην σχολική τάξη. Να τα μαγέψει και να τα ταξιδέψει στην περιπέτεια του γραπτού λόγου.

Η δασκάλα της τάξης

Μαριάνθη Βάμβουρα